Сусідка Віра Іванівна відчула себе погано: з’явився кашель, стало важко дихати.
– Мабуть, трохи застудилася, – подумала вона, – адже осінь. Нічого, день-другий полежу, вип’ю теплого молока з медом – і все пройде, адже температури немає. Ні через день-другий, ні через тиждень здоров’я не покращилось: кашель тільки посилився. Зрештою, діти вмовили Віру Іванівну зробити тест на коронавірус. Результат виявився позитивним.
У подібній ситуації опиняються зараз багато наших співгромадян. Бо прогнозована Всесвітньою організацією охорони здоров’я друга хвиля пандемії COVID-19, яка з настанням осені накрила всю Європу, не оминула й Україну.

 • Сьогодні в Україні виявляють щодня 4-6 тис. інфікованих коронавірусом. За їх кількістю ми нині посідаємо 10 місце в світі. Але за найпесимістичнішим прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, ще до зими кількість інфікованих у нас може дійти й до 10 тис. на день, і тоді за тривожними показниками ми зрівняємося з Італією, – зазначає директор обласного лабораторного центру Зиновій Парамонов.
  На сьогодні Житомирський обласний лабораторний центр працює на повну потужність, хоч, за словами його очільника, в області залишилося тільки 8 лікарів-епідеміологів.
  У китайській провінції, до прикладу, на кожні 10 тис. мешканців є один лікар-епідеміолог. А в Житомирській області на одного спеціаліста припадає 150 тис. мешканців, тому працівники центру працюють нині 7 днів на тиждень – без вихідних, відпусток і відгулів. Але штат центру вже поповнився чотирма бактеріологами з вищою медичною освітою та дев’ятьма – із середньою. Незабаром планується відкриття лабораторних центрів у Коростені, Новограді-Волинському та Бердичеві. Із обласного бюджету пообіцяли виділити на це 2,5 мільйона гривень.
 • Тож плануємо збільшити кількість тестувань на коронавірус – до 1000 за день. Тести виробництва Німеччини та Китаю у нас є, – запевнив Зиновій Парамонов. – І головне – вдалося придбати до обласного лабораторного центру автоматизовану систему тестування, сертифікований сучасний прилад, виготовлений у Кореї. Він опрацьовує 96 проб за годину. Це дозволить значно збільшити кількість тестувань і скоротити їхню тривалість із 3-4 днів, як це було раніше, до кількох годин. В Україні подібних апаратів лише три: у Києві, Рівному та у Житомирі.
  Але повертаємося до ситуації з Вірою Іванівною: як розпізнати, чи у вас застуда, звичайний грип, чи все ж коронавірусна інфекція?
 • Коронавірусна інфекція дає симптоми, притаманні застуді чи звичайному грипу, – говорить завідуюча відділенням епідеміології Житомирського обласного лабораторного центру Тетяна Лутай. – Це може бути кашель, нежить, біль у кістках, першіння у горлі. Крім того, є різні види коронавірусу: один може давати високу температуру, інший проходить без неї. Ще інші можуть викликати різкий біль у шлунку, гнійні висипи на тілі. Визначити наявність будь-якого штаму коронавірусу може тільки тестування. Якщо направлення на тестування виписує сімейний лікар – його роблять безкоштовно. За словами завідуючої відділенням епідеміології обласного лабораторного центру, ПЛР-тестів в установі достатньо, закуплено нові, більш точні та якісні набори для виявлення специфічних фрагментів вірусу SARS-CoV-2 виробництва Південної Кореї, які розроблені відповідно до рекомендацій ВООЗ. Крім того, якщо виникла така потреба, можна протестуватися в обласному центрі й на комерційній основі за попереднім електронним записом.
  На жаль, хворих на COVID-19 із кожним днем більшає, – констатує Тетяна Олексіївна, – а рахуються тільки ті, хто протестований. В останній тиждень захворюваність в області на 100 тисяч населення склала 338 осіб. І це при середньому показнику по Україні – 219 осіб.
  Крім того, почався період сезонних захворювань на грип та ГРВІ. За період із 19 по 25 жовтня в області захворіло 6964 особи, інтенсивний показник 57,0 на 100 тис. населення, що на 16,1% більше, ніж за попередній тиждень. Зростання захворюваності відбулося як серед дітей, так і серед дорослих. Захворіло 4437 дорослих та 2527 дітей. Діти становлять 36,3% від усіх хворих. Госпіталізовано 96 хворих, в тому числі 50 дітей.
  За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, на нас насувається 4 види грипу. Якщо людина інфікується коронавірусом, та ще й підхопить грип – врятувати її буде важко, – зазначає Тетяна Лутай. – Вакцини від усіх 4 видів грипу існують, і в центрі їх уже замовили. Станом на 25 жовтня в області щеплено 43 особи, в т.ч. в Ємільчинському районі – 40 медичних працівників за кошти, виділені райдержадміністрацією, в Овруцькому – 2 особи та Народицькому – 1 особа. Але, оскільки ці протигрипозні щеплення не належать до обов’язкових, а до рекомендованих, то закуповуються вони за кошти місцевих бюджетів, підприємств та за особисті кошти окремих громадян. Тобто, якщо людина захоче отримати щеплення від грипу, вона має замовити в аптеці вакцину, отримати її в зазначений день і зробити щеплення. І радимо це зробити. Адже профілактичне щеплення коштує всього кілька сотень гривень, а лікування обійдеться значно дорожче. Наш обласний лабораторний центр уже подбав, щоб пункти щеплення невдовзі були відкриті.
  Однак, щодо щеплень у розпал пандемії застерігає доктор медичних наук, професорка, завкафедрою інфекційних захворювань НМУ ім. О. Богомольця Ольга Голубовська, яка притримується думки, що проведення вакцинації в період епідемії коронавірусу для дорослих не рекомендується, водночас для дітей можливе.
 • Її варто проводити, дотримуючись усіх можливих обмежувальних заходів, уникаючи черг у лікарів, – припускає інфекціоністка.

Людмила Натикач

Матеріал підготовлено в рамках проєкту Асоціації професійних журналістів та рекламістів Житомирщини «Інформаційна кампанія для локальних ЗМІ «До100вірно про пандемію COVID-19» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не завжди збігаються з офіційною позицією Уряду США