Програма «15» – це ефективна сучасна технологія групової роботи з підлітками та їх батьками, метою якої є створення умов для підвищення якості життя та запобігання розповсюдження соціально-небезпечних явищ і захворювань (ВІЛ-інфекції, ІПСШ, алкоголізму та наркоманії) у суспільстві. «Програма 15» розрахована, передусім, на пересічні українські родини, де є діти віком 14-17 років. В школах області програма реалізовується завдяки Українському фонду «Благополуччя дітей» у співпраці з Бердичівською міською громадською молодіжною організацією (БМГМО) «Молодь обирає життя» за підтримки ProtestantAgencyforDiakoniaandDevelopmentBreadfortheWorld  реалізовує у Житомирській області проект «Профілактика ВІЛ / СНІДу та підтримка соціально-психологічного здоров’я в Україні – робота з громадою за «Програмою 15».

. «Адже “Програма 15” –це  профілактичні заняття, спрямовані на здобуття учасниками знань щодо соціально небезпечних захворювань і явищ та формування відповідального ставлення до життя і здоров’я як  до найвищої індивідуальної та суспільної цінності, розвиток в учасників навичок здорового способу життя. Програма розроблена на основі всесвітньо відомої міжнародної програми “Кроки по камінню” (“SteppingStones”, AliceWelbourn) та адаптована в деяких пострадянських країнах, у тому числі в Україні і передбачає проведення шістнадцяти групових зустрічей з дітьми та їх батьками. В Житомирській області «Програма 15» реалізується  з 2017 року на площадках шкіл Бердичева та району. Пілотний факультативний курс програми “Кроки по життю” з 2020 року впроваджується й у Житомирі»,-розповідає менеджерка програми в Житомирській області, голова  Бердичівської міської громадської молодіжної організації  «Молодь обирає життя» Тетяна Носова.

Проте певні особливості “Програми 15”, зокрема тривалість та інтенсивність занять, необхідність командної роботи спеціально підготовлених і сертифікованих тренерів, не дозволяють втілювати її в повному обсязі у загальноосвітніх навчальних закладах. Це спонукало авторську групу трансформувати Програму у факультатив

Факультативний курс “Кроки по життю” за структурою та змістом відповідає “Програмі 15”, передбачає залучення до навчання, як дітей, так і їх батьків. Має на меті сприяти в учасників розвитку  навичок, необхідних запобіганню соціально небезпечним захворюванням та явищам на індивідуальному та сімейному рівнях.

Особливостями курсу є синхронізоване викладання основних тем для учнів та батьків. Робота з дітьми проводиться в межах факультативної дисципліни протягом навчального року (одна година на тиждень). Робота з батьками проводиться у формі школи батьківської майстерності (чотири зустрічі тривалістю по три години протягом навчального року). Викладання окремих тем для дітей проводиться у гендерно-диференційованих групах. Це створює атмосферу довіри та забезпечує ефективнішу комунікацію в групах, долає внутрішні емоційні бар’єри учасників. Основна форма проведення занять – тренінги.

“Я із задоволенням відвідую заняття факультативу “Кроки по життю”. Це не просто урок, це година спілкування, де мене слухають і чують! Це час у колі друзі, де я навчаюся слухати і цінувати думки своїх однокласників! “Кроки” – це спільнота, де я почуваюся комфортно і безпечно. Там ми обговорюємо теми, які раніше не підіймалися з батьками та іншими педагогами” – ділиться враженнями учасник факультативного курсу Максим.

Факультатив “Кроки по життю” впроваджується у школах в умовах змішаної форми навчання через пандемію COVID-19.  Тому курс має гарне онлайн доповнення Google Classroom, педагоги-тренери пройшли онлайн – навчання за темою «Застосування цифрових інструментів та онлайн-технологій у впровадженні дистанційного навчання Факультативний курс  “Кроки по життю” інтегрує в навчальний процес новітні інструменти профілактичної роботи і вже довів свою ефективність у школах Житомира та Бердичева. Робота «Програми 15»,яку реалізовує у Житомирській області проект «Профілактика ВІЛ / СНІДу та підтримка соціально-психологічного здоров’я в Україні – робота з громадою за «Програмою 15», буде продовжена і в наступному 2021 році і поширена в школах новостворених громад області, які виявлять зацікавленість у співпраці.

За детальною інформацією та з пропозиціями звертайтесь за електронною адресою:
tatyana-nosova@ukr.net і за телефоном: 067-937-37-70.