Шановні наші читачі! Подаємо до вашої уваги лист дружини воїна, яка ділиться з нами наболілим

Добрий день, шановна редакціє газети «Прапор»!
Пише вам дружина військовослужбовця, котрий служить із першого дня повномасштабного вторгнення. Щиро дякую вам за інформацію, яку ви висвітлюєте на сторінках газети, сайту та у соціальних мережах. Ви чи не єдине джерело, яке висвітлює інформацію про полеглих воїнів. Не лише коли загинув, а ким був наш Герой, яке життя прожив.
Ви багато пишете про волонтерів, ветеранів, про воїнів. Величезна подяка вам за це. Нещодавно ви почали втілювати проєкт, у якому допомагаєте ветеранам та родинам військовослужбовців адаптуватись, розуміти один одного та правильно реагувати на певні ситуації. Також зустрічі жінок, котрі чекають своїх синів та чоловіків, – це дуже велика необхідність. Коли можна просто сказати, що болить, і тебе розуміють. Окремі слова вдячності висловлюю психологині Тетяні Костриці, яка професійно проводить заняття та допомагає нам триматися.

У листопадевому номері газети була стаття про те, як не лише дружина може підтримати коханого, а й навпаки, як чоловіку військовому допомагати своїм близьким. Це хороший матеріал, проте із власного досвіду скажу, що та сила і терпіння, яке воїни здобули протягом майже трьох років війни, робить їх настільки мудрими і терплячими, що вони без підказок самі знають, як допомогти коханим. Знають, коли говорити, що говорити, як підтримати. Навіть якщо доводиться робити те, чого ніколи не робила, бо це був «обов’язок» чоловіка, – він так гарно пояснить, похвалить, навіть якщо все зіпсуєш.
Наші захисники таки насправді захищають нас не лише від ворога, а й від поганих новин, негативних емоцій. Важко зрозуміти, де можна взяти стільки сили і витримки. Проте дякую кожному захиснику та кожній захисниці за наше життя.

Дуже хотіла б попросити ще висвітлити тему власне реакції суспільства. Той, хто зіткнувся із війною не лише з новин, мене зрозуміє, а от цивільні, котрі живуть своє краще життя щодня, – просто не хочуть цього робити. Усі засоби масової інформації щодня подають чи то сюжет, чи просто поради, чи інфографіки про те, що саме можна говорити і запитувати, а що ні. Невже так важко прочитати і застосовувати цю інформацію?
Не знаю, чого бракує людям, які ставлять військовим запитання про кількість убитих? Про те, коли це все скінчиться? А запитувати, чи надовго приїхав, знаючи, що відпустка 15 днів двічі на рік, це хіба нормально?

Казати воїну: «Нехай спочатку депутати, поліція, судді повоюють, а потім уже ми… А ти знаєш, як ТЦК пакує людей? А, може, знаєш, як можна відмазатись? – це про що? Невже всі забули, що ті, хто йшов у перші два місяці, жодної комісії навіть не проходили, і ТЦК не змушувало, а, навпаки, черга стояла. І не тільки бідні воюють, бо є там і депутати, і бізнесмени. Там у захисників наших є любов, є бажання захистити, зрозуміти, не пустити ворога до рідних міст і сіл. А тут, в тилу, всі втомились…
Особисто я найчастіше стикаюсь із запитанням: чого ти його не спишеш, чого він так довго служить? Втомилась пояснювати і чи повинна я пояснювати, чому батько захищає своїх дітей під час війни. У нас війна, люди!
Також просто вбиває питання, де там твій? Люди запитують, і я, радіючи, що запитують, значить вдячні, намагаюсь пояснити, а відповідь їм не потрібна. Ніхто й не чекає моєї відповіді, бо це не цікаво, бо більшість із тих, хто запитує, навіть не знають, у якій області той населений пункт, де він служить. Бо війна десь далеко, нащо це знати… Нащо тоді запитувати? Нащо лізти в душу людям, яким болить, не маючи бажання зрозуміти чи підтримати?
Різка відповідь не подобається нікому, люди навіть ображаються, проте не розуміють, що це відповідь на їхні ж запитання. Тому дуже прошу: якщо ви не хочете чи не готові чути відповідь, не ставте запитань!

Я та, упевнена, й інші жінки воїнів, не просимо нікого про якісь особливі статуси, безкоштовний проїзд чи нагороди за чекання. Але ми вимагаємо поваги до наших рідних і до нас!
З повагою – дружина військовослужбовця
Ілюстрація створена з допомогою ШІ

Прокрутка до верху