Цього року в Україні відзначають 140-річчя українського жіночого руху. Внесок жінок у розвиток України, у виборювання й захист її незалежності, в розвиток цивілізаційних процесів величезний. Але упродовж століть в умовах патріархального суспільства роль жінок та їхні заслуги применшувалися, ігнорувалися, не фіксувалися. Тому наше завдання сьогодні – зробити внесок у відновлення справедливості й акцентувати увагу суспільства на ролі жінок у цивілізаційному розвитку нашої держави і світу загалом.
У Житомирській області сьогодні діють багато громадських організацій. Зокрема, ГО «Скриня корисних справ», яку очолює Оксана Давиденко, ЖОМГО «Паритет», яку очолює Наталія Тарасенко, ГО «Інститут креативних інновацій» під керівництвом Вікторії Безсмертної й Андрія Сочинського, Житомирська обласна громадська організація людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім’я» – очільниця якої Неля Ковалюк та інші. Важливим спектром сучасного жіночого руху в нашій області є створення в місцевих радах міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості», які активно співпрацюють із всеукраїнськими та міжнародними жіночими організаціями та рухами й впроваджують на місцях ідею рівності, засади безпечного правового інклюзивного суспільства. У Житомирській обласній раді міжфракційну депутатську групу «Рівні можливості» очолює Людмила Кицак, у Житомирській міській раді – Людмила Янушевич. У нашій Хорошівській селищній раді – Галина Мінялук. Радницею голови обласної військової адміністрації з гендерних питань є експертка Наталія Тарасенко, вона ж є головою секретаріату Коаліції «Житомирщина-1325».
У Хорошівській громаді, зокрема, активно діють жіночі неформальні об’єднання: Благодійна громадська жіноча організація «Нитка Аріадни», жіночий клуб «Струни серця». Ці об’єднання дуже тісно співпрацюють з депутатською групою «Рівні можливості», спільно проводять активну просвітницьку роботу щодо рівних можливостей чоловіків і жінок у суспільстві, інформаційну кампанію щодо українського жіночого руху, лобіюють питання інклюзивності в громаді тощо. Лідерки цих об’єднань організували й провели в різних колективах закладів та установ Хорошівської громади низку заходів у рамках відзначення 140-річчя українського жіночого руху. Інформаційним партнером усіх заходів у громаді завжди виступає колектив редакції газети «Прапор».
Очільниці та представниці громадських організацій часто беруть участь у форумах жіночого лідерства, зустрічах з представницями міжфракційних депутатських груп різних рівнів, проводять різноманітні соціальні дослідження, презентації й обговорення книг, перегляд фільмів тощо. Зустрічі з однодумицями, обмін досвідом, креативними ідеями, результатами соціальних досліджень, нові підходи у співпраці з органами місцевого самоврядування з просування жіночого лідерства завжди надихають, збагачують. Зав’язується співпраця між лідерками й громадами.
Спілкуємося з кількома очільницями активних обласних громадських організацій про те, що вони роблять спільно з колегами на відзначення 140-річчя українського жіночого руху, задля його продовження і розширення.
Голова Ради ЖОМГО «Паритет» Наталя Тарасенко: «Наразі за моєї ініціативи як гендерної радниці голови ОДА з 14 по 31 жовтня у різних громадах Житомирщини проходитиме акція з висадки алей дерев «Укорінюємо жіночу історію» з нагоди відзначення 140-річчя українського жіночого руху. Також у квітні поточного року ми проводили захід за участі депутаток та жінок-активісток «Мапі України – жіночі імена», приурочений до 140-річчя і спрямований на адвокацію перейменувань вулиць жіночими іменами. Цей захід організаційно підтримав Центр гендерної культури і також він був проведений у Бердичеві Оксаною Трибун, очільницею ГО ЖОО «Воскресіння». У рамках участі у Форумі до 140-річчя у Києві, учасниці делегації від Житомирщини долучилися до підписання Відозви до жінок усього світу. На координаційних радах та в Коаліції «Житомирщина-1325», через навчання посадових осіб органів місцевого самоврядування та органів влади я постійно наголошую на важливості включення гендерної складової у професійну діяльність, а також належного поцінування внеску жінок у розвитку громад та держави.
Голова ГО «Скриня корисних справ» Оксана Давиденко: «Наша організація наразі реалізує два проєкти, присвячені 140 річчю українського жіночого руху. Прагнемо зробити доступною для широкого кола інформацію про жінок, котрі зробили внесок у розвиток міста й країни, розширили розуміння жінками своїх прав, можливостей та соціальних ролей. Один з проєктів стосується не лише ролі історичних персоналій видатних жінок, а й наших сучасниць, котрі роблять внесок у розвиток жіночого руху тут і зараз. Також у цьому році наша організація за підтримки Житомирської міської ради реалізувала проєкт «Гра-прогулянка «Жінки, котрі творили історію» з інформацією про активних жінок, імена котрих пов’язані з Житомиром. У роботу залучаємо експерток, зокрема співпрацюємо з історикинею, професоркою Житомирського державного університету пані Вікторію Венгерською. Вона ділиться знаннями про представниць жіночого руху та його історію.
Депутатські групи, які є в різних громадах області, складаються переважно з жінок, і дуже часто наші політикині, громадські діячки применшують власний внесок у розбудову жіночого руху. Представниці депутатської групи з гендерних питань «Рівні можливості» Житомирської міської ради створили презентаційний набір карток про активних жінок, імена яких пов’язані з Житомиром. Такий набір – це данина пам’яті і мотивація для тих представниць активного жіноцтва, котрі сьогодні працюють на благо своїх громад.
Я підготувала також презентаційні матеріали про історію жіночих рухів на Житомирщині. З цією презентацію мала честь виступати на засіданні депутатської групи з гендерних питань «Рівні можливості» Житомирської міської ради, для представниць Коаліції 1325 Житомирщини, а також перед молоддю і студентами міста. Ми повинні знати і шанувати тих, завдяки кому маємо базові права на освіту, виборче право та ін., оскільки ця боротьба сьогодні триває».
Очільниця Житомирської обласної громадської організації людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім’я» Неля Ковалюк: «Я давно працюю в громадському секторі, але досить нещодавно усвідомила: все, що я роблю – феміністичний рух. І мені це подобається. Наша цільова аудиторія – жінки і чоловіки з інвалідністю, жінки, які виховують дітей з інвалідністю. У боротьбі за безпеку і зручність наших людей, за права жінок ми тісно співпрацюємо з органами місцевого самоврядування, щоб у прийнятих владних рішеннях були враховані права і потреби людей вразливих категорій. Із власних спостережень я бачу, що навіть серед людей з інвалідністю жінки більш дискриміновані. Ми боремося за те, щоб був створений інклюзивний простір, щоб було доступним працевлаштування для людей нашої цільової аудиторії.
На початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, Житомирщина якось трохи випала із міжнародної донорської допомоги. Наша організація почала працювати з цією проблемою. Ми взяли участь у програмі ООН «Всесвітня продовольча програма». Привезли і роздали власними силами понад три з половиною тонни продовольчих пайків для потребуючих людей і родин. Нас сьогодні підтримує Український жіночий фонд, Фонд швидкого реагування (США), Фонд «Абіліс» (Фінляндія) та інші. Ми тісно співпрацюємо з іншими громадськими організаціями та активістками. Проводимо спільні заходи до 140-річчя українського жіночого руху, разом із депутатками Житомирської міської ради проводимо аудити безпеки територій, різні заходи з психологічної та іншої підтримки жінок та інших людей вразливих категорій».
Голова ГО «Інститут креативних інновацій» Вікторія Безсмертна: «Наша організація координує проєкти, повʼязані з рівними правами та можливостями, які сприяють посиленню політичної участі жінок та розвитку жіночого лідерства. Ми провели серію навчальних заходів, інформаційних кампанії, надали фінансову підтримку для реалізації жіночих ініціатив у громадах Житомирської області, в тому числі й для Хорошівської громади. Я є експерткою програми «Гендер у моїй громаді» програми «Мріємо та діємо». Займаюсь тим, що до душі».
Багато цікавої інформації про історію жіночого руху та його сучасні тенденції в Україні і світі можна знайти на цифрових платформах: GenderГід https://gendergid.org.ua/category/statti/, «Жінки – 50% успіху України» https://50vidsotkiv.org.ua/, «Повага. Кампанія проти сексизму в медіа та політиці» https://povaha.org.ua, сайт ГО «Жіночі перспективи» http://www.women.lviv.ua/ та інших.
Дуже радимо вам, шановні читачки й читачі, звертатися до цих інформаційних джерел, аби глибше знати про історію жіночого руху та про те, які важливі питання сьогодення піднімають і вирішують жінки.
Єднаймося у боротьбі за Україну, будуймо справедливе, правове, інклюзивне суспільство, де б кожен і кожна почувалися комфортно і безпечно.
Надія Панченко
Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу
(фото зі сторінок у соціальних мережах)