Інформаційний супротив. 806-й день

У цьому році виповнюється 175 років від дня народження Олени Пчілки – мами нашої геніальної Лесі Українки. Але ми мало знаємо про неї.
Читаємо.
***
Перша жінка академік, перша жінка – борець за українську мову –
Олена Пчілка (1849-1930) – це творчий псевдонім Ольги Петрівни Косач, аристократки з міста Гадяч, що на Полтавщині, рідної сестри славетного професора Михайла Драгоманова і дружини впливового юриста, статського радника Петра Косача, мами шістьох дітей, серед яких Леся була другою за рахунком.
Отже Олена Пчілка:
1. Першою запровадила моду на вишиванки серед тогочасних жінок.
2. Пчілка була першою українкою, чий чоловік пішов у… декретну відпустку.
3. Пані Косач у свої часи була видатнішою за свою знамениту доню. Її поважали не лише як господиню великої зразкової сім’ї, а й за її публіцистику і перекладацький фах: вона адаптувала світову класику – від Овідія до Гюго, написала чимало літературно-критичних статей про Старицького, Гребінку, Лисенка.

1. Першою впорядкувала і видала книжку про особливості і види наших розписів, узорів з 23 кольоровими замальовками писанок і вишивок. Дослідження Пчілки «Українське селянське малювання на стінах» стало повноцінною науковою роботою.
2. Вона першою з жінок взялася модернізувати і реформувати українську мову
Мову століттями спрощували до рівня сільських говірок. І Олена Пчілка разом зі Старицьким, Франком, а потім з донькою Лесею Українкою взялася за реформування мови. Саме Олені Пчілці, наприклад, належать звичні зараз, а колись неіснуючі слова «палкий», «променистий».

1. Пчілка видала перший феміністичний альманах «Перший вінок» Олена Пчілка написала три феміністичні твори: «Товаришки», «За правдою», «Світло добра і любові»
2. Ольга Косач – перша жінка-борець за українську мову.
3. Ольга Петрівна стала першою жінкою-академіком.
Із «Історії для натхнення»

Підготував О. Голяченко

Прокрутити вгору