«Коронавірусний контроль» за цінами від держави та громадян

Із початку карантину дефіцит деяких товарів призвів до штучного завищення цін на них .  Щоб не стати жертвою спекуляцій, важливо знати, як захистити свої права.


Викликана пандемією паніка спровокувала неймовірний попит на медичні захисні засоби і товари першої необхідності. З останніх чисел лютого різко поповзли вгору ціни на одноразові медичні маски, дезінфектори та продукти харчування тривалого зберігання. У приватних аптеках медичні маски продавались у кілька разів дорожче – по 36 грн. і більше за одиницю.

Згодом ажіотаж почав вщухати і урядовці взялися за контроль ситуації довкола завищення цін. Поряд з озвученими розслідуваннями і забороною продавати за кордон медичні маски, 22 квітня Кабмін оголошує заходи для стабілізації цін на товари протиепідемічного призначення і товари, що мають соціальну значущість.
З продовольчих товарів під державне регулювання підпадають: гречка, цукор, борошно пшеничне, вітчизняні макарони, молоко жирністю 2,5 %, хліб житньо-пшеничний, курячі яйця, м’ясо птиці, вершкове масло жирністю 72,5 % та мінеральна негазована вода.
До лікарських засобів включені: парацетамол, ампіцилін, моксифлоксацин, амоксицилін, азитроміцин, цефтріаксон. Антисептики та дезінфікуючі засоби – хлоргексидин, етанол, дезиінфікуючі засоби для обробки поверхонь та дезиінфектори рук і шкіри, засоби на спирту для протирання рук, хлорвмісні препарати, антисептики кишенькові для рук, мийно-дезинфікуючі засоби для прання і дезинфектори для інструментів та обладнання.

Окремо перелічені засоби індивідуального захисту: медична маска і шапочка, медчиний халат, лабораторні та біологічні комбінезони, рукавички медичні, латексні та нітрилові, повнолицьова маска і захисний щиток, захисні окуляри, медчиний фартух, респіратори, медчина марля, одноразові бахіли, гумові чоботи та фільтри для масок.
За урядовою постановою, з 18 квітня продавці наведених товарів зобов’язані декларувати усі зростання ціни на 5% і більше. При цьому в разі підвищення цін від 5 до 10% ‑ роздрібна ціна може змінитися не раніше ніж через 3 дні після дати декларування. Якщо ціни підвищують від 10 до 15%, тоді це має відбутися не раніше, ніж через 14 днів після попереднього декларування ціни. При зростанні цін на 15% і більше – ці зміни мають вступити в силу щонайменше після 30 днів з останнього декларування.

Моніторинг цін в області

З часу запровадження контролю за цінами минуло близько трьох місяців. В кожній області продавці в електронному вигляді подавали відомості про зміну роздрібних цін на сайт price.consumer.gov.ua. Безпосереднє ведення Реєстру роздрібних цін покладено на  Держпродспоживслужбу та її територіальні підрозділи.

Ось що зазначаєає завідуюча cектору контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби в Житомирській області Людмила Федорівна Козловська:

Держпродспоживслужба виконує контрольно – наглядові функції шляхом проведення планових та позапланових заходів держаного контролю. Інформацію щодо динаміки зростання цін за окремими видами товарів, ДПСС може визначити виключно за результатами проведених заходів державного нагляду, за місцем ведення діяльності окремого суб’єкта господарювання

Роздібні магазини та аптечні заклади надіслали 685 повідомлень про зміну цін. Майже половина з них стосувалась продуктів харчування. Найбільше ціни зросли на вітчизняні макарони, м’ясо птиці, гречану крупу та борошно, менше– на вершкове масло та житній хліб.
За наявності декількох тисяч точок продажу продовольчих товарів, регуляро декларували про зміни цін такі лише великі мережі як «Сільпо», «Метро», «Фора», «Амігос», «Ашан», та магазин «Люцина». Жодного повідомлення від приватних підприємців, які володіють в містах та районах області магазинами, не надходило.
Серед медичних товарів найчастіше змінювалася ціна на медичні рукавички, повідон йоду та антибіотики амоксицилін і азитроміцин. Рідше всього – на дезінфікуючі засоби для обробки рук і шкіри та поверхонь. Повідомляли про зміну ціни також далеко не всі аптечні заклади. З усієї області це лише 13 аптечних закладів та мереж, переважно тих, що мають реєстрацію в інших регіонах..

Державний нагляд (контроль) щодо дотримання порядку декларування цін, за окремими видами товарів можливий на сьогодні  у разі проведеня позапланових перевірок суб’єктів господарювання, за наявності  письмового звернення споживачів. Інших заходів контролю на сьогодні законодавством не визначені,

Однак,, кожен громадяним, в межах вимог Закону України «Про звернення громадян», має право звернутись до ГУ ДПСС в Житомирській області щодо захисту своїх прав як споживача, запевнила завідуюча cектору контролю за регульованими цінами.

Основою для проведення позапланової перевірки є письмове звернення споживача, в якому слід вказати: назву магазину, аптеки тощо, яка має бути відображена в куточку споживача, і адресу місця здійснення роздрібної торгівлі. За можливістю, надати копію чеку щодо придбання товару, описати суть звернення, надіслати на поштову адресу

ГУ ДПСС в Житомирській області (м. Житомир, вул. Гагаріна, 55).

У випадках фіксування порушень декларування цін на перелічені у постанові товари, роздрібних продавців притягують до відповідальності, шляхом накладання адміністративно – господарських санкцій згідно ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення.
Фізичні особи-підприємці та посадові особи суб’єктів господарювання за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів притягуються до адміністративної відповідальності згідно ст. 165КУаП з накладанням штрафу від 85 до 170 грн. В разі повторного порушення протягом року – штраф становить від 170 до 255 грн., – зазначає Людмила Козловська

Контроль за комунальними тарифами і ліками

Варто пам’ятати, що під час карантину, як і до його запровадження, під державний контроль підпадають зміни цін на житлово-комунальні послуги та ліки. Особливо це актуально є зараз, коли доходи мешканців області різко знизилися, а багато хто взагалі залишився без роботи. Хоча деякі місцеві водоканали, теплопостачальники та надавачі послуг з вивезення сміття намагаються вкотре підняти тарифи.

Державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб’єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку, -пояснює завідуюча cектору контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби.
У сфері надання житлово-комунальних послуг державний контроль за тарифами запроваджено для суб’єктів господарювання, які надають послуги з теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за 17 видами послуг.

Окрім цього, здійснюється контроль за дотриманням державних регульованих цін і тарифів підприємствами-монополістами, що здійснюють свою діяльність, зокрема, на ринку надання телекомунікаційних, поштових послуг, послуг з перевезень на залізничному, міських пасажирських видах транспорту, послуг у морських, річкових і аеропортах, з продажу природного газу та електроенергії, на численні платні послуги, які встановлюються уповноваженими органами державної влади, тощо.
На фармацевтичному ринку встановлено контроль за дотриманням запроваджених механізмів регулювання цін на лікарські засоби суб’єктами оптової та роздрібної торгівлі, у тому числі на ліки, що купуються за рахунок коштів бюджету. Мова йде в першу чергу за препарати по програмі «Доступні ліки».
– Якщо раніше були порушення, то наразі всі суб’єкти дотримуються законодавства, – говорить Людмила Козловська.

Під контроль в Житомирській області потрапляють усі надавачі комунальних послуг, тарифи яких затверджені на місцевому рівні. Виключенням є КП «Житомирводоканал» та КП «Житомиртеплокомуненерго», ціни на послуги яких встановляє НКРЕКП.
Найбільша кількість порушень традиційно виявляється на ринку житлово-комунальних послуг. Завищення цін на 1,2 млн грн встановлено минулоріч на КП «Бердичівтеплокомуненерго». Нещодавно проведена перевірка на Новогуйвинському ВЖРЕКП встановила порушення і теплопостачальнику надано припис для їх усунення.
Для попередження даних порушень, фахівців Держпродспоживслужби в Житомирській області долучають до складу комісії при формуванні тарифів. Зокрема на КП «Бердичівтеплоенерго», КП «Бердичівводоканал», КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго», КП «Теплозабезпечення» м. Коростень, ТОВ «Малин Енергоінвест», КП «Озерне», Новогуйвинське ВЖРЕКП. Як результат, комісія запропонувала знизити для населення рівень діючого тарифу по КП «Теплозабезпечення» м. Коростень на 23,26 грн за 1 Гкал; для КП «Озерне» на 9,30 грн за 1 Гкал; КП «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» на 0,19 грн. за 1 Гкал; ТОВ «Малин Енергоінвест» на 0,55 грн за кв.м. абонентської плати.
Державний контроль у сфері ціноутворення здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок, підставою для яких є, в тому числі, звернення від громадян.

Коли звернення є колективним і його підписали 10 та більше споживачів, ми проводимо повну перевірку постачальника послуг. Якщо бачимо, що на суб’єкта постійно надходять скарги від споживачів, це є одних з критерії проведення планової перевірки, – підтверджує завідуюча cектором контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби в Житомирській області Людмила Федорівна Козловська – Результатом виконання приписів є проведений перерахунок тарифів для споживачів і в подальшому недопущення їх безпідставного завищення. Для нас головне, щоб мешканці почували себе захищеними і не допускати завищення цін надавачами житлово-комунальних послуг.

Тарас Боросовський

Матеріал підготовлено в рамках проекту Асоціації професійних журналістів та рекламістів Житомирщини «Інформаційна кампанія для локальних ЗМІ “До100вірно про пандемію COVID-19” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не завжди збігаються з офіційною позицією Уряду США

Прокрутити вгору