У середу, 18 грудня, Національна спілка журналістів України провела Всеукраїнську онлайн-конференцію для редакторів та журналістів місцевих видань «Уроки 2024: про стійкість українських медіа». У цій конференції взяли участь майже 100 учасників та учасниць з усієї України та з-за кордону. Вона продовжувалася понад 4 години. За цей час у багатьох переривався зв’язок через нестабільний інтернет, десь вимикалося світло, але всі підключалися знову і знову, бо розмова була дуже цікавою, корисною й емоційно наснаженою.
Слово мали редактори локальних друкованих видань, які працюють у зоні бойових дій, із газет: «Трудова слава» (м. Оріхів, Запорізька обл.), «Голос Гуляйпілля» (м. Гуляйполе, Запорізька обл.), «Перемога» (с. Краснопілля, Сумська обл.), «Зоря» (с. Золочів, Харківська обл.). Усі вони розповідали, як важко працювати в умовах постійної небезпеки для життя. Проте журналісти долають усі виклики воєнного часу, залишаються і працюють там, де є їхні земляки, бо люди потребують підтримки. Саме інформаційної підтримки в умовах, коли немає електоропостачання, немає зв’язку, не працюють інші канали комунікації, окрім газети. Газети возять і передають на передову до захисників, і наші воїни теж черпають інформацію та емоційну наснагу із цих видань. Газети цінуються і є життєвою необхідністю. Їх чекають і передають із рук в руки, зачитують до дірок.
Досвідом роботи в нових умовах ділилися редактори релокованих видань, які змушені були переїхати у більш безпечні місця й налагодити вихід газет, працювати для жителів своїх громад, яких війна розсіяла в різні місця України й за кордон. Ділилися досвідом редактори газет: «Рідне місто» (м. Мирноград Донецької обл.), «Ворскла» (с. Велика Писарівка, Сумська обл.) та очільник телекомпанії «Орбіта» (м. Покровськ Донецької обл.) та інших.
Розповідали наші колеги-редактори й про те, як вони працюють над удосконаленням своїх видань, над осучасненням матеріалів, як відповідають на виклики часу. Очільники видань із Дніпропетровщини, Донеччини, Чернігівщини, Запоріжжя запалювали всіх своєю винахідливістю, незламністю, вірою в Перемогу.
Дуже багато емоцій викликали виступи редакторів, які працюють на окупованих територіях. Це дуже складна праця, яка потребує особливих знань, навичок і величезної любові до своєї професії й до людей. Це були редактори з Херсонщини, Запоріжжя, Донеччини та інші.
Приділяли увагу на цьому зібранні й безпеці журналістів. Виступали воєнні кореспонденти багатьох видань України. Ділилися безцінним досвідом своєї надважливої роботи. Вони всі наголошували, що ворог має медійників у числі найбільш пріоритетних мішеней, адже правдива інформація – не на його користь. Тому журналістів російські окупанти намагаються знищувати, брати в полон. І знаємо з сучасної історії України, що знищити редакцію, заволодіти засобами інформації – одне з найперших завдань, коли ворог окуповує населені пункти.
Упродовж усього часу учасники були на одній хвилі. Бо зібралися однодумці, які роблять усе можливе у державі, щоб у найскладніші часи війни зберегти інформаційну сферу, адже вона – важлива частина безпеки держави загалом.
Окрім цього, у виступах редактори порушили тему, що в нашій державі дуже важливими є локальні видання на прифронтових, прикордонних та окупованих територіях. Безперечно, їх необхідно підтримувати в усьому. Проте мало уваги і підтримки мають видання в центральних регіонах України. І на цих територіях утворюються так звані медійні пустелі. А хто заходить на порожнє місце? Звичайно, ворожі телеграм-канали, інші фейкові та шкідливі ресурси, які впливають на свідомість громадян України, сіють розбрат, зневіру, оселяють у свідомості людей ворожі наративи.
Тому звертаємося до вас, шановні наші читачі, дорогі жителі громад колишнього Хорошівського району! Просимо оформити передплату на рідну газету «Прапор» на 2025 рік. Спільно працюймо на збереження рідного локального видання. Адже наш «Прапор» і його цифрові майданчики – частина загального інформаційного щита держави.
Нагадуємо, що із грудня 2024 року українці мають можливість передплатити газети за 1000 гривень державної допомоги за програмою «Зимова єПідтримка». Це можна зробити на сайті peredplata.ukrposhta.ua за нашим індексом 61330 або можна звернутись у відділення Укрпошти чи до нас у редакцію.
Підтримавши газету, ми тим самим допоможемо наближати Перемогу. Тому будьмо свідомими українцями, думаймо масштабно. А до великих цілей найбільш надійний шлях – робити маленькі впевнені кроки в напрямку мети. Зроби свій крок – передплати «Прапор»!
З повагою – редакторка Галина Мінялук