Із 30 січня українці можуть обміняти п’ять старих лампочок розжарювання на таку ж кількість енергозберігаючих світлодіодних ламп. Це можна зробити відповідно до Всеукраїнської програми, яка спрямована на зменшення навантаження на електромережі шляхом заміни ламп розжарювання на енергозберігаючі LED-лампи в домогосподарствах України. Це спільна програма Європейького Союзу та Уряду України. Заміна ламп дозволить скоротити споживання електроенергії в українській енергосистемі на 7-10% у години пік. Це допоможе значно зменшити дефіцит електроенергії в системі.
Програма фінансується ЄС і є частиною підтримки Європейського Союзу енергетичного фронту України. Євросоюз планує надати Україні 30 мільйонів світлодіодних ламп.
Лампи можна буде поміняти у відділеннях Укрпошти. Спочатку таку заміну робитимуть у великих містах та обласних центрах. Потім у районних центрах, а пізніше – у селах.
До обміну приймаються тільки справні лампи розжарювання. Буде два варіанти обміну – з попереднім замовленням або без нього.


З інструкцією щодо заміни лампочок можна познайомитися за посиланням: https://svitlo.diia.gov.ua.
Ті, хто попередньо замовив обмін лампочок через застосунок Дія, зможуть повернути старі лампочки та отримати нові у відділеннях Укрпошти протягом п’яти робочих днів після отримання підтвердження від мобільного застосунку Дія. Якщо за цей час клієнт не замінив лампочки, заявка анулюється.
Щоб подати заявку на обмін лампочок у застосунку Дія, увійдіть у програму, оберіть розділ Послуги – Обмін лампочок; вкажіть контактний номер телефону та відділення Укрпошти, де ви бажаєте обміняти лампочки; виберіть тип і кількість світлодіодних ламп, які ви бажаєте отримати.
Детальніше про програму обміну лампочок можна дізнатися на сайті www.svitlo.diia.gov.ua.


Наші кореспонденти звернулися із запитаннями до медіаекспертки проєкту «Комунікація Європейського Союзу для українців» (CEU4U) Тетяни Вороніної.

Якщо обміну підлягають лише справні лампи розжарювання, то споживач має викрутити діючі лампи розжарювання і з ними прийти (або приїхати за десятки кілометрів) в пункт обміну у відділення Укрпошти? А чому не міняють несправні лампи?

Мета програми – замінити енергоємні лампи розжарювання на заощадливі, аби витрачати менше енергії – десь увосьмеро менше. Відпрацьовані лампи вже не споживають енергію, тож і не потребують заміни. Зауважимо принагідно, що заміна старих лапм на сучасні, енергоощадні, – це не тільки збереження енергії, а й економія сімейного бюджету.
Укрпошта має розгалужену мережу відділень або системний графік приїзду до населених пунктів, тому долати десятки кілометрів не доведеться. Якщо ж людина зареєструється в Дії, то процедура обміну відбудеться чітко і без проблем.

Чи LED-лампи є безпечнішими з точки зору їх експлуатації й утилізації за лампи розжарювання?

У середньому світлодіодна лампа працює від 30 до 100 тисяч годин – це у 40 разів довше, ніж звичайні лампочки розжарювання. Отже, вам потрібно значно менше самих ламп, тож ви витрачаєте менше грошей, а обсяги ламп для утилізації скорочуються в рази.


Світлодіодні лампи можна викидати зі звичайним сміттям – в їхньому складі відсутні шкідливі речовини, такі як ртуть і свинець. Однак є метал і пластик, які можна відокремити і відправити на переробку. Якщо ви знайомі з будовою електроприладів, можете спробувати самостійно розібрати лампу на частини і здати в пункти збору вторсировини. Але краще здати лампи до пункту переробки, де їх розбирають і окремо переробляють кожну деталь.


Уже тисячі людей поміняли лампи, і зрозуміло, що кількість ламп розжарювання, які підлягають утилізації, зростає в рази. Тому їхню утилізацію організують військові цивільні адміністрації – шляхом вторинної переробки за рахунок екологічного податку. Але, як ми написали вище, деталі цих ламп будуть використані після переробки і принесуть користь.


Серед безлічі переваг LED-ламп основними є такі: низьке споживання енергії та висока світловіддача. Практично вся енергія, яку отримує світлодіод, перетворюється в світло, на відміну, наприклад, від лампи розжарювання, яка при однаковій потужності дає світла менше, а виділяє тепла в рази більше.
LED-лампи безпечніші, бо позбавлені вад ламп розжарювання, які в умовах перепаду напруги, відключень, зміни температур стають очевиднішими.


Стандартні лампи розжарювання витримують напругу 220-230 В – не більше, а за умов перепадів напруги й відключень ця проблема загострюється. Підвищена напруга несприятливо відбивається на роботі освітлювальних приладів: вольфрамова нитка в лампах розжарювання швидко й надмірно нагрівається, вникає надлишковий тиск і перегрів, що провокує вибух лампочок.


Лампи розжарювання також чутливо ставляться до механічних коливальних процесів навколо них: від вібрації і шуму лампочки можуть вибухати.
Ще одна причина небезпечності ламп розжарювання з вольфрамовою ниткою – різкі перепади температур. Через коливання температури порушується герметичність, тиск всередині лампи зростає в момент включення, і колба вибухає, розкидаючи купу дрібних друзок.

Як жителі малих селищ і сіл будуть знати, що уже прийшов час для них міняти лампи?

До кінця лютого лампи мають надійти в усі пункти обміну. Але щоб не витрачати час, реєструйтесь у Дії – як тільки лампи надійдуть до вашого відділення, у застосунку з’явиться відповідна інформація, і Вам повідомлять про можливість обміну.
Без реєстрації в Дії можна прийти до відділення Укрпошти з паспортом, ідентифікаційним кодом та лампами розжарювання. Однак без попередньої заяви ви не можете бути точно впевнені в наявності LED-ламп у відділенні – доведеться щоразу уточнювати наявність ламп, звертаючись до відділення.

Якщо у читачів нашої газети виникнуть ще якісь запитання з цієї теми – звертайтеся – будемо шукати відповіді.
Світлана Федоренко.
Матеріал підготовлено з використанням
повідомлення Служби преси та інформації Представництва в Україні