У всіх куточках України й далеко за її межами відомі пісні на слова нашого талановитого земляка Вадима Крищенка. Це, насамперед, «Наливаймо, браття, кришталеві чаші», «Хай щастить вам, люди добрі», «Родина», «Білі нарциси», «Берег любові», «Одна-єдина», «Полісяночка» та багато-багато інших. Загалом він є автором понад тисячі відомих пісень.
В інтерв’ю виданню «Український репортер» Вадим Крищенко сказав: «Пісні я віддав довгі роки свого життя. Скажу вам відверто: всі, навіть найбільші поети, дуже хочуть, щоб бодай один їхній вірш став піснею. Бо вище пісні – лише молитва. Але, мабуть, пісня йде поруч із молитвою».
Раннє дитинство майбутнього поета-пісняра промайнуло в селі Глибочок Баранівського району на Житомирщині на березі річки Хомори. Пізніше хлопчик разом із родиною переїхав до Житомира.
Його батько-фронтовик працював на посаді директора школи. Вадим навчався у школі № 23. У 14 років він утратив матір. Ця тяжка травма залишила глибокий слід у його серці, відобразилася у творчості. Теми рідної землі, сім’ї, батьківського дому стали основними в його поезії.
Вірші Вадим почав писати ще в шкільні роки. Уже зрілим поетом він згадував із вдячністю Андрія Малишка серед тих, хто суттєво вплинув на його творче становлення.
Навчаючись на факультеті журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка, Вадим Крищенко відточував перо на заняттях літературної студії під керівництвом Юрія Мушкетика. Старостою цієї студії був Василь Симоненко.
Закінчивши навчання, майбутній відомий поет почав свою трудову стежку з журналістських буднів. Проте творчість стала для нього потребою. У 1963-му році вийшла його перша поетична збірка «Тепла прорість». Надалі світ побачили понад 50 книг та багато-багато пісень, які стали частиною української музичної культурної спадщини. Він співпрацював із такими композиторами, як Геннадій Татарченко, Олександр Злотник, Ігор Поклад та іншими.
Його пісні виконували легендарні артисти: Дмитро Гнатюк, Назарій Яремчук, Раїса Кириченко, Софія Ротару, Василь Зінкевич, Павло Дворський, Павло Зібров, Оксана Білозір, Іван Попович, Степан Гіга та багато інших. Плідною була співпраця видатного маестро із земляком-житомирянином, композитором і поетом, співаком Павлом Мрежуком.
Вадим Крищенко є лауреатом багатьох пісенних конкурсів та фестивалів. Із 2019-го до 2023 року вийшла трилогія Інни Павленко про його життя і творчість: І том «Вадим Крищенко. Постскриптум, або Далі буде», ІІ том «Вадим Крищенко: Осінь, мене іще не клич…» та ІІІ том «Вадим Крищенко. Магія слова».
У житомирській школі, де навчався поет, створено кімнату-музей Вадима Крищенка.
Наш талановитий земляк є лауреатом багатьох премій, здобув почесне звання заслуженого діяча мистецтв і народного артиста України.
Його пісні живуть у серцях мільйонів українців, звучать у важливі моменти життя, нагадуючи про рідну землю, традиції та справжні цінності. Вони об’єднують покоління, адже кожне слово в них – щире, глибоке і проникливе.
12 квітня о 17:00 в Національному палаці мистецтв «Україна» відбудеться ювілейний концерт Вадима Крищенка. Для вшанування великого майстра зберуться зірки української естради та національні художні колективи. Квитки на цей концерт можна придбати онлайн.
Я – українець
Я — українець. Критися не стану —
Умію, можу, все зроблю зі смаком.
Я хочу бути визнаним і знаним
Не менше від француза чи поляка.
Я — українець, кличу на гостину,
Прийду вас зустрічати на вокзали.
Я дуже хочу, щоб мою країну
Не лиш жаліли, але й поважали.
Я — українець, щирий в дружнім колі,
Але скажу сусідським недорікам,
Що мій державний синьо-жовтий колір
Вже вписаний в історію навіки.
Як заклик пращурів, ми бережем свободу —
І хай це знають ті, хто хоче гудить.
Я — українець з роду і до роду.
Таким я є, таким назавжди буду.
Вадим Крищенко
Підготувала Світлана Федоренко