На території індустріального парку «Ма’Рижани» 16 травня запрацювала перша лінія переробки промислових конопель в Україні. Це початок нового етапу в розвитку не лише громади, а й області та України.
В офіційних урочистостях з нагоди відкриття першої в Україні лінії переробки промислових конопель взяли участь Хорошівський селищний голова Володимир Столярчук, заступник голови Сергій Засімчук, перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко, народні депутати України, представники бізнесу, керівництво обласної та районної влади. Вони ознайомилися з першим етапом реалізації потужного кластерного проєкту, що об’єднує вирощування, переробку луб’яних культур, селекцію та виготовлення натуральних волокон для європейського ринку.
Коноплі як традиція і майбутнє
Промислові коноплі – традиційна культура для нашого краю, і її масштабне повернення стало можливим завдяки спільним зусиллям держави, бізнесу та місцевої влади. У рамках політики підтримки індустріальних парків, яку реалізує уряд України, а також за активної участі Хорошівської громади було створено всі необхідні умови для інвестора.
Сьогодні на підприємстві вже працює сучасна європейська техніка, налагоджується співпраця з фермерами Житомирщини, а також впроваджується повний цикл виробництва – від посіву до виготовлення екоматеріалів.
Що отримала громада?
Уже зараз підприємство є вагомим платником податків, наповнює бюджети всіх рівнів. Із 2023-го року компанія сплатила понад 34 мільйони гривень, а з початку 2025-го року – вже 13,5 мільйона гривень.
Нині на підприємстві працюють 120 людей. У перспективі проєкт дозволить створити до 700 робочих місць, а обсяги переробки сягнуть 14 000 тонн на рік. Усе це – нові можливості для працевлаштування місцевих жителів, розвиток інфраструктури та підвищення рівня життя в Хорошівській громаді й регіоні загалом.
Розвиток науки та інновацій
Окремим напрямком роботи компанії є селекція адаптованих сортів промислових конопель, що відповідають кліматичним умовам України. Виробничий кластер охоплює не лише аграрний і промисловий сектори, а й наукову діяльність. Залучаються партнери з числа міжнародних компаній у сфері техніки, екологічних матеріалів та текстильної промисловості.
На сьогодні обсяг інвестицій у проєкт уже перевищив 20 мільйонів доларів США – це свідчить про серйозність намірів та довготривалу стратегію розвитку.
Селищна рада готова й надалі підтримувати розвиток підприємства
Хорошівський селищний голова прокоментував цю подію: «Ми щиро вдячні інвесторам за довіру до нашого регіону і громади, уряду України – за стратегічну підтримку, а також кожному, хто долучився до реалізації цього масштабного задуму. Це просто фантастично, щоби в умовах війни в країні усього за 20 місяців, завдяки дев’яти інвесторам, на місці зруйнованих будівель виросло нове потужне підприємство, яке працює на власній сировині. Створено індустріальний парк, у який входять сім підприємств. Загальна площа його 28 гектарів.
Паралельно із процесом будівництва промислових потужностей було орендовано землю, посіяно промислові коноплі. Тепер розпочалася їх переробка.
Упродовж усього часу Хорошівська селищна рада допомагала цьому процесу. Оперативно надавали документацію, допомагали з подоланням різних бюрократичних перешкод, намагалися на своєму рівні підтримувати в усіх питаннях.
Таке підприємство є першим і поки єдиним в Україні. Керівництво Хорошівської селищної ради й надалі сприятимемо розвитку кластера та створенню сприятливого інвестиційного середовища на рівні громади».
Проєкт «Ма’Рижани» – це не просто підприємство, це символ розвитку, стійкості та нової економіки в умовах сучасних викликів.
Підготували Ірина Сівінська
та Надія Панченко
Фото з офіційного сайту Житомирської ОВА
На фото зліва направо: Віктор Луцюк – директор одного з підприємств кластера, селищний голова Володимир Столярчук, Андрій Микитів – один із співзасновників підприємства, голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко, заступник селищного голови Сергій Засімчук.