6.07.2021 р. набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 23.03.2021 № 1061/5, яким внесено зміни до наказу від 16.04.2019 року № 1203/5 «Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів».

Що тепер змінилося? Раніше система списання боргів працювала так: якщо хтось заборгував гроші, зокрема аліменти, це потрібно довести в суді. Якщо після рішення суду боржник не повертає гроші, то починає працювати Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть домогтися списання грошей з банківських рахунків боржника. Але це складна процедура: щоб заарештувати рахунки їх потрібно знайти, тобто розіслати запити в усі 73 українських банки – пакет документів поштою. При цьому банки могли не розкрити інформацію про стан рахунку боржника. А якщо розкрили, то виконавець знову був змушений відправляти поштою документи з вимогою заарештувати рахунки. За час цих процедур з рахунку вже могли зняти всі гроші.

Що тепер зміниться

Тепер банки зобов’язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника та про суму коштів на них. Банки і виконавці будуть взаємодіяти в електронному вигляді – через Автоматизовану систему виконавчого провадження. Для списання коштів, як і раніше, потрібно буде рішення суду. Спрощується тільки сама процедура списання – вона буде автоматизованою.

Які види боргів списуватимуть через АСВП:

– за аліменти

– житлово-комунальні послуги

– штрафи (зокрема, за порушення правил дорожнього руху)

– зарплати

Як відбуватиметься процедура списання коштів

  1. державний чи приватний виконавець за допомогою АСВП направляє в банки вимогу на отримання інформації про рахунки боржника
  2. банки протягом однієї робочої години після отримання вимоги повинні надати інформацію
  3. виконавець за допомогою АСВП направляє в банки, де відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів
  4. банки арештовують кошти і повідомляють про це виконавця
  5. виконавець створює платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє їх банкам
  6. банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки виконавчої служби
  7. кошти потрапляють до стягувача боргу

#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid

(за інформацією КЦ)

 Лариса Шапіренко –  фахівець відділу «Хорошівське бюро правової допомоги» Коростенського МЦ з надання БВПД