Інформаційний супротив. 762-й день

Одержимість путіна історією є загрозою Європі. Як путін оплакує СРСР. Колонка Ніколаса Чхаїдзе у Atlantic Council (скорочено):

Історія завжди слугувала ідеологічним полем битви, але мало хто з правителів сучасної епохи використовував минуле як зброю так безжально, як путін. Понад два роки російський диктатор намагається виправдати найбільше вторгнення в Європу з часів Другої світової війни, зображуючи його як священну місію з повернення “історично російських земель”.

Заклопотаність путіна історією стає все більш очевидною з розвитком його правління і тісно пов’язана з його глибоким обуренням щодо історичної несправедливості розпаду Радянського Союзу в 1991 році. Ще в 2005 році путін оплакував розпад СРСР як “найбільшу геополітичну катастрофу століття”.

Це відчуття несправедливості допомогло підігріти одержимість путіна Україною, сусідньою країною, яку багато росіян все ще вважають ключовою частиною історичної батьківщини своєї нації. Існування незалежної України вже давно викликає у путіна обурення як символ відходу сучасної росії від імперії. З перших років свого правління він зробив підкорення України одним зі своїх зовнішньополітичних пріоритетів.

На початкових етапах кремлівської кампанії з відновлення російської влади над незалежною Україною було докладено значних зусиль для підриву історичної легітимності української держави серед російської аудиторії та всередині самої України. З ескалацією російської агресії проти України розширилася і війна Кремля проти української історії, коли українців демонізували як “нацистів” і відкидали як “штучну націю”.

Роки все більш ворожої риторики проклали шлях до військової агресії. Коли навесні 2014 року путін розпочав вторгнення в Україну із захоплення Криму, він почав називати південну та східну Україну “Новоросією”. Його рішення відродити давно забуту імперську термінологію часів царизму стало найяскравішим свідченням того, що путін має намір знищити українську державність і перекреслити понад століття європейської історії.

Протягом останніх двох років історія залишалася ключовим фронтом у боротьбі за виправдання російського вторгнення в Україну. Рік по тому путін наказав випустити нові підручники з історії для російських школярів, а також внести зміни до навчальних планів з очевидною метою легітимізації військової кампанії, спрямованої на знищення української держави і нації.

Вражає те, що путін вирішив використати своє гучне інтерв’ю з американським журналістом Такером Карлсоном у лютому 2024 року як платформу для того, щоб представити війну в Україні як пошук історичної справедливості. Хоча Карлсон явно хотів, щоб путін звинуватив НАТО і США у вторгненні, сам путін вважав за краще розпочати плутану півгодинну лекцію з історії, пояснюючи давнє коріння претензій росії на Україну.

Оскільки повномасштабне російське вторгнення в Україну триває вже третій рік, історичні мотиви путіна стають дедалі очевиднішими. Він регулярно заявляє, що великі українські міста, такі як Одеса, і цілі регіони України є “історично російськими”, вказуючи на те, що його імперські амбіції все ще далекі від задоволення.

Багато хто зараз запитує, як далеко путін має намір зайти. Він часто висловлював своє переконання, що Радянський Союз був російською імперією під іншою назвою. Якщо путін продовжить свій хрестовий похід за повернення “історично російських земель” і розширить це визначення, включивши в нього всі колишні царські володіння, це поставить ще більше десятка країн під загрозу того, що їх спіткає та ж доля, що й Україну.
путін взяв на озброєння історію, щоб виправдати геноцидне вторгнення в Україну і дегуманізувати весь український народ. Якщо його не зупинити в Україні, російський диктатор буде використовувати ті ж самі фальшиві історичні аргументи для запуску нових імперських авантюр.
iPress.ua

Прокрутити вгору