Моніторинг якості медіа в Україні – рушій підвищення рівня медіаграмотності суспільства, відповідальності журналістів та якості контенту

Упевнена, що для переважної більшості наших читачів і користувачів буде новиною той факт, що в Україні є люди й організації, які контролюють якість медіа. Серед таких інституцій найбільш відомий – ГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика» (ІДПО). Саме ця організація кілька років тому аналізувала контент нашої газети «Прапор» та її цифрових платформ. Ми уважно вивчили дані цього аналізу й намагалися підвищити рівень якості наших матеріалів і видання загалом, враховуючи недоліки, вказані експертами.

Коротко про ІДПО

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика є однією з найперших інституцій громадянського суспільства в Україні. Він був заснований ще до проголошення незалежності за ініціативою Фундації «Україна – США». Офіційно зареєстрований у 1993 році, а його головною метою був розвиток демократії і впровадження реформ в Україні. Цьогоріч організації виповнилося 30 років. Понад 10 років виконавчою директоркою ІДПО є Світлана Єременко – відома українська журналістка і громадська діячка.

За цей час колектив ІДПО зробив величезний внесок у розвиток демократії в Україні.

«Реалізовано серію проєктів з реформування уряду, Верховної Ради, активізації участі громадян, особливо молоді, у виборах, становлення громадянського суспільства і місцевого самоврядування, проблем корінних народів Криму, зміцнення незалежних медіа і свободи слова, підтримки біженців і волонтерів.

У 2013 році експерти ІДПО першими серед медіа організацій почали досліджувати регіональні ЗМІ з метою покращення якості їх контенту. Окремо проводився моніторинг роздержавлених регіональних ЗМІ. Експерти ІДПО вивчали їх проблеми, якість інформації, яку вони надають громадянам у перехідний період, та допомагали стати кращими, сильнішими. За результатами моніторингу за 10 років було написано і оприлюднено сотні звітів і аналітичних статей …», – інформує сайт ІДПО.

Детальніше про діяльність ІДПО читайте на сайті за посиланням https://idpo.org.ua/news/5567-institutu-demokrati%d1%97-im-pilipa-orlika-30.html

Маємо лише додати, що колектив редакції газети «Прапор» нещодавно завершив навчання в програмі «Екстернат ІДПО». Ми стали однією з 15-ти редакцій регіональних і локальних видань України, які мають такий досвід, а також увійшли в 10-ку тих, які отримали від ІДПО фінансову підтримку у цей надзвичайно тяжкий для  місцевих видань час.

Вересневий моніторинг регіональних медіа

18-24 вересня 2023 року  Інститут демократії імені Пилипа Орлика за підтримки Медійної програми в Україні провів моніторинг українських регіональних медіа. Дослідження здійснювалося у восьми регіонах України: Донецькій, Дніпропетровській, Чернігівській, Закарпатській, Одеській, Сумській, Полтавській, Хмельницькій областях. Моніторинг мав на меті оцінити якість контенту, тематику, дотримання стандартів журналістики та законодавства щодо розміщення реклами.

«У кожному з восьми регіонів експертна група ІДПО відібрала по чотири друкованих видання, якщо такі продовжували виходити, та чотири онлайн-видання, які вміщують суспільно вагомий контент, є популярними у своєму регіоні/районі. Усього оцінили 1039 матеріали у друкованих ЗМІ, 2939 – в онлайн. Кількість онлайн-видань у вибірці була збільшена через те, що деякі газети не виходили через повномасштабне вторгнення. Це стосується передовсім Донеччини, де експерти аналізували тільки електронні ЗМІ, та Дніпропетровщини, де розглядалися два друкованих видання, а не чотири, як в решті регіонів», – інформує читачів Наталя Стеблина, аналітикиня Інституту демократії ім. Пилипа Орлика у аналітичному матеріалі за результатами регіональних моніторингів.

Результати досліджень у кожній з названих вище областей опубліковані були нещодавно, у жовтні.

Познайомитися детальніше з результатами моніторингу конкретно по областях можна сайті ІДПО в категорії «Звіти». Посилання:

Чернігівська область https://idpo.org.ua/reports/5594-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-chernigivska-oblast.html

Закарпатська область https://idpo.org.ua/reports/5590-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-roku-zakarpatska-oblast.html

Хмельницька область https://idpo.org.ua/reports/5585-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-roku-xmelnicka-oblast.html

Полтавська область https://idpo.org.ua/reports/5583-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-poltavska-oblast.html

Одеська область https://idpo.org.ua/reports/5581-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-roku-odeska-oblast.html

Донецька область https://idpo.org.ua/reports/5579-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-roku-donecka-oblast.html

Дніпропетровська область https://idpo.org.ua/reports/5577-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-roku-dnipropetrovska-oblast.html

Сумська область https://idpo.org.ua/reports/5572-monitoringovij-zvit-za-veresen-2023-roku-sumska-oblast.html

У аналітичному матеріалі експертки Алли Федорини щодо медіа Сумщини ми би хотіли відзначити тезу, що найбільше відгукується журналістам локальних видань і подякувати за увагу до цієї дуже наболілої проблеми, яка поки що не знаходить вирішення.

Про проблему газет з «Укрпоштою» тут сказано так: «Попри окремі виступи та колективні звернення з цієї проблеми, заяви НСЖУ, держава поки не реагує на антидержавну політику «Укрпошти» – головного винуватця зриву доставки місцевих газет і відтак – недобросовісної бізнес-структури. Ця осінь покаже вирішальне: чи буде збережене національне інформаційне поле а кордоні з Україною, та хто насправді турбується про інформаційну безпеку держави».

Узагальнення регіональних моніторингів за окремими критеріями

На сайті ІДПО окрім результатів моніторингу регіональних медіа є ще серйозні аналітичні матеріали, де узагальнюється інформація за тими чи іншими критеріями, які присутні в моніторингах.

Це статті керівниці проєкту з моніторингу регіональних ЗМІ – Світлани Єременко, виконавча директорка Інституту демократії ім. Пилипа Орлика та аналітикині ІДПО Наталі Стеблини.

Глибокий аналіз матеріалів із ознаками замовності зроблено в інформації під назвою «Тимошенко, Ахметов чи Укрпошта? Хто найчастіше ставав героєм «джинси» в регіональних ЗМІ?»  https://idpo.org.ua/reports/5601-timoshenko-axmetov-chi-ukrposhta-xto-najchastishe-stavav-geroyem-dzhinsi-v-regionalnix-zmi.html

Висновки із цього аналізу:

Формати матеріалів із ознаками замовності цього разу залишилися традиційними: 

-привітання від політиків, чиновників, бізнесменів (з днем міста, і з професійними святами);

-привітання політикам та чиновникам… від редакцій;

-участь політиків, чиновників у різноманітних заходах та різноманітних іпостасях (меценати, компетентні фахівці, що готові консультувати з різних питань);

-коментарі та інтерв’ю політиків та чиновників.

Вкотре викликає стурбованість і постійна експлуатація теми допомоги фронту. Деякі суб’єкти постають такими собі благородними героями, що тільки те й роблять, що задовольняють потреби ЗСУ. Тож у читачів може скластися хибне враження, що наші військові ніби мають усе потрібне. 

Проте все ж кількість маніпулятивного контенту в регіональних медіа не є високою, а деякі із них взагалі обходяться без нього. 

У наступному аналітичному матеріалі «Кримінал популярніший за велику війну – тематичні пріоритети регіональних видань у вересні 2023» того ж авторства https://idpo.org.ua/reports/5599-kriminal-populyarnishij-za-veliku-vijnu-tematichni-prioriteti-regionalnix-vidan-u-veresni-2023.html

Висновки тут такі:

У регіональних ЗМІ продовжують домінувати тексти, які є зручними для швидкої обробки. Пресрелізи, зведення силових структур, оголошення, розваги. Такий контент рідко урівноважується власними публікаціями. Це видно і з аналізу тематичних пріоритетів, де в онлайні домінує кримінал, а в друці – категорія «інше», а також жанрів. Тут три перші позиції посідають інформаційні жанри, оголошення та розваги. 

Подібна ситуація свідчить про те, що здебільшого висвітлення актуальних для громад питань не є повним та глибоким. Типова публікація, наприклад, про якусь місцеву проблему буде подана з позиції влади в короткому інформаційному повідомленні. Аналітичних публікацій про місцеву політику чи економіку – вкрай мало. Журналістські розслідування цього разу не зустрічалися взагалі.

Звісно, маємо розуміти, що на глибину та якість висвітлення місцевого життя серйозно впливає повномасштабне вторгнення. Однак все ж покращити ситуацію в регіональних медіа можуть допомогти рекомендації експертів ІДПО:

-збалансовувати, доповнювати повідомлення влади та силових структур;

-дбати про емоційний стан читачів під час війни, не зловживати передруком кримінальних повідомлень;

-розповідаючи про земляків та землячок, які захищають Україну від рашистської навали, не обмежуватися скупими зведеннями міських та сільських рад, звертатися по коментарі до друзів, знайомих, родичів;

-надавати перевагу власним публікаціям, зокрема й у висвітленні того, як велика війна відобразилася на житті регіону;

-цікавитися думкою представників громад, налагоджувати постійний зв’язок із читачами, більше писати про їхні проблеми;

-уникати неідентифікованих повідомлень, походження яких не є зрозумілим;

поради та рецепти можна дізнаватися і у представників власних громад, це допоможе зробити контент унікальним та більш популярним.

І ще один матеріал-узагальнення: «Комфортні» шкільні укриття та «позитивна аура» нашої аптеки – як регіональні ЗМІ дотримувалися стандартів у вересні 2023» тих же авторок https://idpo.org.ua/reports/5597-komfortni-shkilni-ukrittya-ta-pozitivna-aura-nasho%d1%97-apteki-yak-regionalni-zmi-dotrimuvalisya-standartiv-u-veresni-2023.html

Авторки дійшли висновку:

Якість публікацій регіональних медіа протягом тривалого часу залишається на стабільному середньому рівні – 9 із 12. Причинами порушень можна назвати:

– велику кількість передруків із онлайн-ресурсів місцевої влади та силових структур (сайти, телеграм-канали, ФБ-сторінки); 

– відсутність звички доповнювати, перевіряти запозичену інформацію – для деяких видань;

– розміщення джинси, офіціозу та неналежно маркованої реклами, де стандарти, зрозуміло, не є дотриманими;

– практику публікації не ідентифікованих матеріалів, різноманітних порад / народних прикмет без належного посилання на джерела;

– для сайтів розміщення у стрічці новин усіх публікацій сайту всіх жанрів; таким чином авторські колонки чи блоги із суб’єктивними коментарями також позначаються як новини.

На завершення кожного із цих матеріалів авторки наголошують:

 Просимо взяти до уваги!

Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медіа контенту.

Моніторингові звіти за всі періоди розміщені на ресурсах: 
ІДПО – https://idpo.org.ua/reports

Детектор медіа – https://ms.detector.media/monitoring/regional_newspapers/

Інститут демократії імені Пилипа Орлика (ІДПО) використовує методологію моніторингу, що розроблена ІДПО в рамках проекту «У-Медіа» спільно з Інститутом масової інформації (http://imi.org.ua) та неурядовою організацією «Телекритика» (зараз «Детектор медіа») і оновлена Інститутом демократії в 2016, 2019, 2021 та 2023 роках.

За матеріалами сайту ІДПО підготувала Галина Мінялук

Фото – скріни з сайту ІДПО

Прокрутити вгору