У кожній громаді можна віднайти імена жінок, чиї досягнення в царині національно-визвольного руху, культури, літератури, науки, мистецтва, медицини й інших галузей викликають захоплення і подив, а про них мало що відомо широкому загалу. Місцеві бібліотеки надають широкий спектр книг, що розповідають про жіночий рух, досягнення жінок у різних сферах і підтримують розуміння гендерної рівності.
Ми звернулися до працівниць місцевих бібліотек у пошуках такої інформації. Бібліотекарки дали поради щодо книг, які можна знайти про видатних землячок, чиї імена були забуті, а також багато цікавого та пізнавального про відомих в українській історії жінок. Багато книг, які вони рекомендували, є мотиваційними для людей, кому потрібна підтримка, порада, натхнення у наш складний час.
Варто звернути увагу на книги, які допоможуть розібратися в темі гендерної рівності у суспільстві, ненасильницької комунікації, принципах побудови безпечного інклюзивного середовища для життя. У нашій Хорошівській бібліотеці, зокрема, є книги «Це зробила вона», «Це теж зробила вона» і «Це воює вона». Вони відчиняють вікно у світ жіночого лідерства і розвитку жіночого руху.
Бібліотекарка читального залу Хорошівської книгозбірні Зінаїда Шевченко розповідає:
«Наша бібліотека має у своєму фонді низку книжок, які, на мій погляд, корисно прочитати всім, хоча вони розповідають саме про видатних жінок. Однією з найбільш яскравих і особливих як за змістовим наповненням, так і за художнім оформленням, є серія книг від видавництва «Видавництво». Перша книга «Це зробила вона» вийшла у 2018 році. Дуже цікавий її задум. Понад сто авторів і авторок написали про 51 жінку. Вони всі є видатними українками й частинками історії нашої держави й нації. Хоча імена багатьох представлених у книзі жінок мало відомі широкому загалу. Розповідь про кожну із героїнь поміщається на одній сторінці. Усі тексти писалися різними авторами й авторками. Портрети жінок або символічні ілюстрації до текстів теж належать різним художницям і художникам та виконані в різних стилях і техніках. Це дуже оригінальний підхід у створенні видання. Починається книга з інформації про правительку Київської Русі княгиню Ольга. Потім – Анну Ярославну – королеву Франції. Є цікаві лаконічні розповіді про лікарку Євпраксію Мстиславівну, етнографиню Пелагею Литвинову-Бартош, письменницю і громадську діячку Наталію Кобринську, біологиню Елен Сапарроу, авіаконструкторку Єлизавету Шахатуні та інших дуже глибоких і непересічних особистостей. Ця книга – про різноманітні досвіди й шляхи жінок, про те, як вони долали перешкоди, як їм вдавалося залишатися собою, що надихало і підтримувало.
Після виходу у світ ця книга отримала безліч позитивних відгуків. Читачі й читачки почали доповнювати галерею видатних українок іншими іменами, які варті уваги, популяризації й увічнення. Так, у тому ж 2018 році була створена наступна книга – «Це теж зробила вона», у якій збережено принцип побудови і підхід, навіть стиль оформлення. У ній ідеться про 52 талановиті жінки, які залишили спадок у різних галузях науки, мистецтва, суспільного життя. Серед відомих імен – гюрем-султан Роксолана, онкологиня Надія Добровольська-Завадська, фізикиня Віра Кістяківська, співачка Квітка Цісик та ін.
Нещодавно вийшла друком іще одна книга з цієї серії – «Це воює вона», в якій розповідається про жінок-військовослужбовиць, які пліч-о-пліч із чоловіками боронять Україну від російських загарбників».
Ми ще побачили на полиці книгу «Україна має жіноче обличчя», яка вміщає 30 есеїв про видатних жінок сучасності. Книга 2021 року вийшла у видавництві «Агенція ІРІО» і присвячена 30-річчю Незалежності України. У ній теж можна прочитати про видатних сучасниць – художницю-керамістку Людмилу Мєшкову, диригентку та громадську діячку Оксану Линів, генетикиню і громадську діячку Світлану Арбузову та багатьох інших видатних жінок.
З розмови з бібліотекаркою з Нової Борової Ніною Козегородською ми дізналися, що в них теж є дві перші книги із серії «Це зробила вона», а також усі охочі можуть почитати книги з теми особистісного розвитку чи жіночого руху, жіночого лідерства.
«Я рекомендую прочитати, зокрема, книгу-сповідь нобелівської лауреатки Світлани Алексієвич «У війни не жіноче обличчя» в перекладі на українську. Це запис історій жінок, яким війна дала в руки зброю для захисту рідної землі від фашизму, дослідження духовного світу жінок, що виживали в нелюдських умовах війни, – каже пані Ніна. – Ще дуже корисною, як на мене, є книга авторок Кетті Кей та Клер Шипман «Код упевненості для дівчат». У ній ідеться про досвід дівчат, які здобули впевненість у собі і зробили щось дивовижне. Думаю, ця мотиваційна книга може стати в пригоді всім – і дівчатам, і хлопцям.
Рекомендую також книгу Сандри Лоренс в перекладі з англійської «Дивовижні жінки». Тут – захопливі історії про 50 жінок світу, які досягли визначних успіхів у різних галузях діяльності й багато зробили для людства.
Цікавою також є книга Бріджит Квінн «Неймовірні» про 15 жінок, які були не лише музами, дружинами, подругами митців-чоловіків, а й самі були талановитими мисткинями і створювали шедеври».
А ще пані Ніна звернула увагу на книгу українського письменника Василя Шкляра «Маруся». Це розповідь про історичну постать – нашу землячку Олександру Соколовську, яка 16-річною вже була на чолі тисячного війська у визвольній боротьбі за Україну на початку 20-го століття.
Переконані, що цікавою для наших земляків і землячок буде видання під редагуванням житомирського історика та краєзнавця Геннадія Махоріна – книга «Житомир у долях славетних жінок». У передмові громадська активістка, голова ГО «Скриня корисних справ» Оксана Давиденко пише: «Саме в Житомирі народилась організаторка Українського жіночого союзу Віра Нечаївська, жили й працювали співачка й педагогиня Софія Косова, членкиня Сенату Речі Посполитої Олена Левчанівська, громадська діячка та меценатка Наталія Оржевська та багато інших, чий професіоналізм та відданість справі, сильний характер і людяність для багатьох ставали прикладом».
Читаймо мудрі добрі книги, які спонукають до роздумів та дають можливість осягнути справжню роль і місце жінок у суспільстві, звернути увагу на їхній розум, талант, волю, працелюбство і вагомий внесок у розвиток усіх галузей суспільства.
Надія Панченко
Матеріал підготовлено за підтримки Волинського прес-клубу