Окупанти ведуть проти нас гібридну війну: не лише відкриту збройну, а й інформаційну, психологічну та інші. Вони не зупиняються ні перед чим. У тому числі за допомогою соціальних мереж заманюють у психологічні пастки дітей і шантажують або підкуплюють їх для здійснення різних злочинів – підпалу автомобілів військових, закладення вибухівки в різних місцях тощо. Тому дорослі мають бути особливо уважними до своїх дітей, робити все можливе, аби убезпечити їх від згубного ворожого впливу.
Нещодавно я побувала в Житомирі на заході-знайомстві з громадським об’єднанням «Свідомі батьки». 11 квітня у сесійній залі міської ради присутнім були представлені напрацювання попередніх чотирьох зібрань цього об’єднання.
Ініціатором створення організації став військовий психолог у відставці, активний громадський діяч Сергій Твардовський. Він розповів, що події, які трапилися нещодавно в Івано-Франківську за участю підлітків (підрив ТЦК), змушують нас, дорослих, а особливо батьків, об’єднуватися і діяти.
Головні тези організації представила Тетяна Куліш, вона тимчасово очолює ГО «Свідомі батьки». Отже, напрямки роботи об’єднання такі: стоп вербовка, стоп булінг, патріотичне виховання, курс свідомого батьківства, фінансова грамотність та сексуальне виховання. Найважливіший меседж: «Якщо ми не працюватимемо з нашими підлітками, з ними працюватиме ворог». ГО відкрите до співпраці, охоче долучає батьків із усієї області та України.
На зустрічі виступила Анна Кос, майорка СБУ, яка розповіла, що проблема, яку ми не хочемо помічати, близько. Дітей вербують до співпраці з ворогом дуже масово. І наша область не є винятком. Завдання дітям дають різної складності: від сфотографувати трансформатор чи висотку до виготовлення вибухівки. Найчастіше вербування відбувається через телеграм-канали. Отже, те, що переглядають наші діти, має цікавити батьків обов’язково. Якщо наші підлітки мають банківські картки, рахунок також варто перевіряти, бо є групи, де шантажем чи погрозами вимагають грошей. Зайві кошти на рахунку дитини мають бути перевірені.
Як виявилося, на контакт із ворогом підлітки йдуть не завжди через гроші, інколи вони просто потребують визнання, яке, як їм здається, вони отримують, чи ще щось інше… Якщо комусь із близьких, тим паче дитині, надійшло повідомлення, яке викликає занепокоєння, чи діти підписані на якісь сумнівні групи, то варто звертатися до правоохоронних органів. Сторінка СБУ є у відкритих соцмережах: https://www.facebook.com/share/19c3s35rFz/
Слово мали представниці патрульної поліції Ірина Чаплінська та Анна Гудзик. Вони розповіли, що вже у 20-ти школах Житомира працюють шкільні офіцери поліції. Закликали до співпраці. Розповіли також про телеграм-канали, де не лише у підлітків, а й у дорослих вимагають гроші за непристойний контент із їхніми фотографіями. Цікаво, що є телеграм-канал Проєкт БРАМА, де можна долучитись до нищення фейкових дописів ворога.
Виступала також експертка з протидії гендерно зумовленого насильства Вікторія Кашапова. Вона наголосила, що батьки мають створювати нові соціальні патерни (схеми-образи) поведінки разом із дітьми.
Батьки на заході поділилися своїми лайфхаками, як шукати спільну мову з дітьми. Зокрема, Олександр Ткачук розповів:
– Я навчився промальовувати психологічний портрет доньки та сина. Вони дуже різні, а це означає, що наша поведінка, вимоги і підходи у взаємодії й стосунках із дітьми повинні бути також різними. Кожен має свою швидкість, свою енергозатратність. Дозволяйте дітям бути собою!
Цікавим був і виступ Григорія Хмельницького – відомого бізнес-коуча, тата 45-річного військовослужбовця та 15-річного підлітка.
– Мій справжній досвід батьківства лише 15 років, бо саме молодший син навчив мене бути батьком. У Коростишеві ми з дружиною створили школу, де підлітки можуть реалізовувати власні проєкти… Зараз дітям складніше, ніж колись було нам, їм треба ресурсні дорослі, а це значить, що батьки й наставники повинні мати сміливість виходити за рамки своїх стереотипів, – зазначив він.
Дуже цікаво виступили й підлітки Олексій та Надія. Вони розповіли про різні залежності у їхніх ровесників та про субкультури, якими захоплюються підлітки Житомирщини.
Зустріч проходила дуже активно, присутні долучалися до розмови, ставили запитання, час зустрічі був перелімітований, адже кожен мав цікаву інформацію.
Учитель предмета «Захист України», вчитель року 2023, майор Сергій Савчук зазначив, що патріотизм – це в першу чергу самоідентифікація. І неможливо виховувати патріота, якщо сім’я, школа і суспільство не працюють у цьому напрямку спільно.
Про сексуальне виховання дуже мудро розповіла Марина Ігнатюк – психологиня, сексологиня. Вона розповідала про кордони, власне тіло, про зацікавленості у підлітків.
Кожен і кожна із виступаючих наголошували, що лише безумовна любов здатна подолати усі казуси і виклики, що трапляються із родинами під час дорослішання їхніх дітей.
І найголовніше: усі охочі можуть долучитись до ГО «Свідомі батьки». Наступна зустріч відбудеться 24 квітня о 18.00 у приміщенні Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, що на вулиці Михайлівський. 23 квітня о 16.00 у Гончаренко-центрі буде зустріч ініціативної молоді задля створення своєї організації «Свідомі підлітки».
Анонси усіх тематичних подій можна побачити на сторінках Сергія Твардовського у мережі «Фейсбук»: https://www.facebook.com/share/1fzdXtwFFR/
Любов Дем’янчук