Інформаційний супротив. 477-й день

УКРАЇНСЬКИЙ КРИМ

105 років тому українці нагадали чий Крим. 29 квітня 1918 р. Чорноморський флот у Севастополі (Корсуні) перейшов під юрисдикцію УНР та урочисто підняв українські прапори. На відзначення цієї історичної події в окупованому Севастополі пролунали вибухи біля російських військових частин.

Проте, Україна повинна більше приділяти уваги Криму (Таврії). Передусім, на законодавчому рівні скасувати статус автономії, як такий, що нав’язаний окупаційним радянським режимом незадовго до проголошення незалежності України в 1991 році, а тепер ще й суперечить Конституції України, як унітарної держави. Кримська (Таврійська) область повинна стати рівною серед рівних з поміж усіх 25 областей України.

На просвітницькому рівні слід популяризувати правдиву історію Криму (Таврії) з українським акцентом. Адже в Таврії споконвіку домінували пращурі українців – скіфи. Протягом 9 століть підряд півострів входив до складу протоукраїнських держав – Великої Скіфії (VII-III ст. до н.е.) і Малої Скіфії (Тавроскіфії) (III ст. до н.е. – 193 р.). А згодом ще півтора століття (965-1115) частина Таврії – Тмутороканське князівство було складовою української Русі.

Кримські татари – це нащадки половців, кочових тюркських племен, які після окупації, зокрема, Тмутороканського князівства осіли в Таврії. Сформувались як окремий народ під час монголо-татарської навали. У Золотій Орді (1223-1441) половці займали провідні військові й управлінські посади, а їхня мова була мовою міжнаціонального спілкування. Сучасна назва «Крим» стала поширеною тільки після XIII століття, імовірно за назвою міста «Кирим», яке було резиденцією намісника хана Золотої Орди. Кримськотатарська держава – Кримське ханство (1441-1783) здебільшого перебувала у васальній залежності від Османської імперії. Лише 43 роки з перервою (1441-1475, 1774-1783) кримські татари мали самостійну державу. У Кримському ханстві русини-українці («роксолани»), православні християни, становили абсолютну більшість населення, однак як невільники.

З 1783 Крим був окупований царськими російськими військами й понад півтора століття перебував в складі Росії. З ХІХ ст. росіяни стали переважати у національному складі населення Криму. У 1954 році Крим з РРФСР повернувся в лоно України-матері. Через 60 років росія знову його захопила.

Отож, після звільнення Криму (Таврії) від московських окупантів з метою навернення півострова в українську державу потрібно провести тотальну українізацію. Зокрема, вся топоніміка повинна бути приведена у відповідність до української історичної традиції та орфографії.

Фото: Мапа “Український Крим”, БФ “Україна-Русь” (2017)

https://leopolis.news/…/ukranskyy-krym–blog-rostyslava…
Ростислав Новоженець
Підготував О. Голяченко

Прокрутити вгору