#ПублічніКонсультації – відносно нова форма роботи для невеликих ОТГ. Для громадян така форма громадської участі, на жаль, ще не стала звичною: хтось думає, що то довго і нудно; хтось принципово не доєднується, бо має власне бачення. Кожний і кожна обирають свій шлях – на те вона й демократія. Але разом з ВІ «Активна Громада» #ПублічніКонсультації щодо розробки політик розвитку туристичної сфери у Хорошівська об’єднана територіальна громада були розпочаті! У процес консультації були залучені експерти, котрі поділились напрацюваннями і досвідом та наочно продемонстрували можливий шлях громади до розбудови туристичної сфери та/або шлях до створення власної туристичної атракції. Консультації відбулися в режимі онлайн на платформі Zoom. Участь у заході взяли представники влади, депутати, громадські активісти. Були залучені представники туристичної сфери та місцевих ЗМІ.
Спікерка Юлія Забалдіна – кандидатка економічних наук, доцентка кафедри туризму та рекреації Київського національного торговельно-економічного університету, яка є експерткою програми DOBRE, презентувала грунтовний аналіз реальних і потенційних можливостей Хорошівської громади у туристичній сфері.
Вона надала експертні поради щодо розвитку туризму на Хорошівщині:
– використовувати ІТ технології для просування туристичних об’єктів, залучати фахівців з SMM, SEO для просування на сайтахhttps://www.tripadvisor, https://zruchno.travel/?lang=ua, у пошуку Google;
- використовувати міжмуніципальну співпрацю, взаємодіяти з іншими громадами або структурами для просування турсфери в ТГ;
- брендувати громаду та туристичні об’єкти;
- розробити цікаві туристичні маршрути.
Цікавим та змістовним був виступ експерта з розвитку туризму в громадах Сергія Толстіхіна, який поділився покроковим алгоритмом створення садиби зеленого туризму. Цей алгоритм був успішно втілений в життя ним самим, а садиба «Дім Мандрівника» на Бакоті нині гостинно зустрічає гостей .
Зокрема задля успішного розвитку туризму в громаді експертом були надані наступні поради:
- використовувати комплексне картування (коди, карти, позначки, інформаційні дошки тощо);
- створити каталог активностей громади;
- використовувати позитивний досвід інших ТГ (наприклад, Теребовлянська ТГ);
- залучати молодь до співпраці;
- використовувати алгоритм «Три З»: зацікавити, затримати, захопити;
- співпрацювати для розбудови громади з БУР (ГО «Будуй Україну Разом»);
- проводити ревіталізацію старих об’єктів.
У ході активного обговорення учасники заходу створили приблизний перелік історичних, культурних, природних об’єктів Хорошівської ТГ, які могли б зацікавити туристів:
- ДУ «Музей коштовного і декоративного каміння»;
- парк Кутузова;
- відвали Волинського родовища;
- Музей рушника (с.Рижани);
- церква і каплиця 18 століття у с. Краївщина;
- Хорошівський народний музей;
- поховання Трубецьких;
- підприємтсва камнеобробки;
- Лизниківське родовище граніту (оглядовий майданчик);
- єврейське кладовище;
- природні локації на березі Ірші – у селах Дворище, Кропивенка, Рижани, інших; селище Хорошів.
Учасники заходу підтримали думку, що для розвитку туризму в громаді необхідно попрацювати й над створенням необхідної інфраструктури й вирішити низку інших проблем, зазначених у Карті Розвитку Хорошівської ОТГ, яка була створена мешканцями громади. У процесі обговорення учасники заходу також сформували перелік потенційних вигод розвитку туристичної сфери у Хорошівській ТГ для кожної із зацікавлених сторін (громадян, влади, місцевого бізнесу):
- прибуток від розвитку сфери туризму у місцевий бюджет;
- розвиток локального бізнесу;
- покращення благоустрою у громаді;
- створення нових робочих місць;
- нові соціальні контакти для місцян.
Вирішили, що на майбутні публічні консультації потрібно виносити обговорення стратегічного плану розвитку туристичної сфери Хорошівської ТГ та залучити широке коло осіб для його виконання.
Що можна зробити вже зараз?
Написати про Хорошів та його пам’ятки на сайті Tripadvisor, який читають подорожувальники всього світу.
Порадіти за громади, які вдало просувають туристичну сферу. Наприклад, у Теребовлянська міська рада є туристично-інформаційний центр, сайт якого можна взяти за приклад https://tic.terebovlia.info/.
На основі інвентаризації об’єктів громади виділити приміщення, яке можна ревіталізувати та використати як хостел для туристів.
Головне, що це має робити не влада, а самі хорошівчани, які хочуть і можуть бачити перспективи.
Отож, перший етап публічних консультацій ми пройшли – цілі визначено. Крокуємо далі разом!
За матеріалами, наданими регіональною координаторкою ВІ «Активна Громада» Оксаною Давиденко