Другого травня Емілії Йосипівні Гнітецькій з Нової Борової виповниться 90 років. Перефразовуючи відомий вислів, скажу, що старість дається не всім, до неї доживають тільки щасливчики.
Її обличчя випромінює доброту, радість, щиросердність. Вона привітна, завжди усміхнена.
![](https://zvisno.news/wp-content/uploads/2022/04/gniteczka.jpg)
Проте шляху до такого поважного ювілею в цієї прабабусі був непростим.
Народилася Емілія Йосипівна Гнітецька 2 травня 1932 року в селі Ємілівка Потіївського району в родині працьовитих колгоспників. Батько працював будівельником, вважався передовиком. Проте в 1937 році, незважаючи на трудові заслуги, його репресували, і він безслідно зник.
У 1938 році 6-річна Міля разом із мамою та іншими людьми були вислані за «батьківські проступки» в Казахстан. Звідти вони повернулися в березні 1941 року. Але в червні Друга світова війна уже дійшла до України. На початку липня німці бомбардували Турчинку, на околиці якої зав’язалися перші бої. На очах у дитини відступали радянські воїни в напрямку Ємилівки. Вона бачила, як окупанти конвоювали перших наших полонених: п’ятеро чоловіків, один із яких утік, а інших чотирьох розстріляли недалеко від батьківської домівки.
Міля з мамою та з двома єврейськими сім’ями вирішили тікати від німецької окупації в напрямку Топорищ – Копані. Через зраду жителя Турчинки євреїв піймали і розстріляли. А дівчинці з мамою вдалося повернутися додому.
Закінчилася війна, а в її пам’яті найбільше залишилися страшні події 1941-45 років: зради, розстріли, бомбардування, насильство завойовників, знущання над невинними, тіла вбитих…
«Пам’ятаю німців, які були в касках, з-під яких виглядали здорові морди», – говорить, здригаючись, Емілія Йосипівна.
Післявоєнний період був також тяжким: податки, злидні, відсутність житла, відбудова зруйнованого. Затяжна посуха примножувала життєві труднощі.
Емілія Йосипівна з великим сумом згадує про ті часи: «Я вийшла на житнє поле і жахнулася: колосочки були білі-білі, без жодної зернинки. Подумала, що знову, як і в 1933 році, буде голод». Проте її мама Яніна в 1947 році поїхала в Західну Україну і обміняла одяг і взуття на квасолю, чудом залишившись живою. Вона повернулася додому і цим врятувала свою сім’ю.
У 1950 році Емілія Йосипівна вийшла заміж за Сигизмунда Гнітецького, а через 8 років вони побудували свою хату, народили і виховали дві дочки й сина. Підняли дітей, допомогли їм влаштуватися в житті.
Жінка працювала в колгоспі на різних роботах. Їй часто доводилося виконувати важку фізичну працю. Не раз переносила 50-кілограмові мішки. За багаторічний сумлінний труд її відзначали різними нагородами – грамотами і медалями.
Вийшовши на заслужений відпочинок, пані Емілія присвятила себе сім’ї та домашньому господарству.
У моїй пам’яті часто постає така картина: в теплу літню пору сидить Емілія Йосипівна на порозі своєї хати й повільно, розсудливо, емоційно розповідає про сімейні роки, добрим словом згадує своїх зятів, які так рано покинули цей світ: «Вони обоє були зразковими чоловіками для моїх дочок, славними господарями, з повагою ставилися до мене, часто допомагали».
Вона постійно була заклопотана, вся без залишку віддавалася роботі, до цього привчала і своїх дітей, виховувала в них працьовитість, старанність, вміння досягати своєї мети.
Нині бабуся проживає разом із дочкою Ніною в Зарічанах біля Житомира. Вона завжди доглянута, забезпечена всім необхідним. Але душа її рветься до рідної домівки. Пані Емілія мріє відсвяткувати своє 90-річчя у власній новоборівській хаті. Проте все буде залежати від стану її здоров’я.
Шановна Емілія Йосипівна! Ваші роки – Ваше багатство. Сердечно вітаємо Вас із вілеєм! Здоров’я Вам на довгі роки!
Леонід Тичина, смт Нова Борова