На території Хорошівської та Новоборівської територіальних громад виявляється чимало випадків лейкозу у великої рогатої худоби (ВРХ). Деякі господарі відмовляються здавати на забій хворих тварин та споживають від них молоко. Окрім цього, комахи передають інфекцію від хворих до здорових тварин.

Лейкоз ВРХ – інфекційна хронічна хвороба пухлинної природи, яка характеризується злоякісним розмноженням клітин кровотворних органів з порушенням їх дозрівання та утворенням різних злоякісних пухлин.

Збудник лейкозу ВРХ є онкогенний РНК вірус. До цього вірусу сприйнятливі велика рогата худоба, вівці, кози, свині, та менш сприйнятливі коні, собаки, коти, морські свинки, миші. Вірус нестійкий у зовнішньому середовищі, гине при температурі 80°С упродовж однієї хвилини.

В інфікованих лейкозом тварин змінюються обмінні процеси і відбуваються зміни якісних характеристик молока, м’яса та накопичення в них шкідливих для організму тварин і людей продуктів обміну.

Джерелом інфекції є заражені вірусом лейкозу тварини. Вірус виділяється з організму заражених тварин з кров’ю, молоком, слиною, іншими секретами й екскретами. Не виключена можливість перезараження тварин певними кровосисними комахами та внутрішньоутробно.

Основними заходами ефективного забезпечення благополуччя тваринництва щодо лейкозу є: своєчасна діагностика хвороби.

Негайне виведення із стада тварин, які дали позитивний результат дослідження реакції імунодифузії (РІД), їх ізоляції з подальшою здачею на м’ясопереробне підприємство.

Проведення ідентифікації (обліку тварин) з видачею паспорта.

Дотримання асептики й антисептики при масових обробках тварин.

При плановому заборі крові на лейкоз від ВРХ у разі виникнення суперечок щодо висновків лабораторної діагностики лейкозу ВРХ на вимогу власника тварини Інститут з лабораторної діагностики в м. Києві проводить арбітражне дослідження за кошти власників, але не пізніше 14 діб від першого взяття крові. Відбір проб крові в таких випадках проводиться комісійно за участю спеціалістів державної лікарні ветеринарної медицини, представника територіальної громади. Результати арбітражних досліджень є остаточними.

У випадку отримання позитивних результатів лабораторних досліджень крові тварин забороняється: реалізовувати молоко на ринках та здавати на молокопереробні пункти, згодовувати молоко без попередньої пастеризації домашнім тваринам, випасати хворих на лейкоз тварин разом із здоровими в загальних стадах, використовувати биків-плідників для парування корів та телиць, доїти одним доїльним апаратом хворих і здорових тварин. Після здачі хворих тварин у приміщенні, де їх утримували, слід провести дезінфекцію.

Оздоровленим населеним пунктом від лейкозу ВРХ вважається той, де після двох лабораторних діагностик отримали негативні результати дослідження наявного поголів’я ВРХ, а також здали на забій РІД-позитивних тварин.

Тетяна Киричик, лікар-епізоотолог Хорошівської РДЛВМ