На запитання щодо внесення змін до документів у зв’язку із перейменуванням вулиць відповідає Хорошівське бюро правової допомоги

Повномасштабне вторгнення і жорстокість, з якою російська армія веде війну з українським народом, зробили надто очевидним, що Україна мусить позбутися будь-яких проявів «руzzкого міра» на своїй суверенній території. Якщо під час Другої світової війни кантемирівська бригада визволяла нашу землю від нацистів, то тепер російські бійці-кантемирівці прийшли і нас убивають. То хіба мислимо, щоб вулиця в Хорошеві була названа на честь цієї бригади? А вулиці Пушкіна, Некрасова, інші – це теж маркери «руzzкого міра», які символізують, що росія «розповсюджується» й на нашу територію. Приходить окупант у наші міста й села і бачить: площа московська, вулиця дружби народів, вулиця Гагаріна, Кутузова… – він почувається як удома! А ще й мова звучит російська! То куди він тоді прийшов?!

Якщо ми хочемо жити в мирній Україні й бути впевненими, що через кілька років не повториться тотальне винищення нашого народу росіянами, яке відбувається зараз, то маємо зрозуміти, що одним із основних завдань для нас на сьогодні є позбутися будь-яких символів і згадок про срср і його правонаступницю росію. А одним із кроків у цьому напрямку є перейменування вулиць.

«11 травня відбулись громадські слухання з питання перейменування вулиць у Хорошеві», – йдеться на сайті Хорошівської селищної ради. Там повідомляється: «У результаті обговорень та наданих пропозицій від місцевих жителів було запропоновано наступні перейменування вулиць у селищі: вул. Гвардійців-Кантемирівців – на вул. 95-ї бригади;

вул. Кутузова – на вул. Свободи; вул. (провулку) Матросова – на вул. Малогорошківська (пров. Малогорошківський); вул. Чкалова – на вул. Топазна; вул. Ватутіна – на вул. Монастирська; вул. (провулка) Гагаріна – на вул. Пилипа Слободенюка (пров. Пилипа Слободенюка); вул. (провулка) Суворова – на вул. Замкова (пров. Замковий); вул. О. Кошового – на вул. Вереснева; вул. 40-річчя Перемоги – на вул. Європейська; вул. Нахімова – на вул. Софії Русової; вул. (провулка) Некрасова – на вул. Олександрівська (пров. Олександрівський);

вул. Тургенєва – на вул. Берегова; вул. Пушкіна – на вул. Олени Пчілки;

вул. 8 Березня – на вул. Березнева; вул. Дружби народів – на вул. Б. Тена (с. Зелений Гай); вул. Маяковського – на вул. Героїв Маріуполя (с. Рудня Шляхова).

Робота щодо перейменування вулиць у старостинських округах триває. Питання про зміну назв вулиць у Хорошівській громаді винесуть на затвердження чергової сесії селищної ради», – інформує офіційний сайт.

Під постами у мережі «Фейсбук» про перейменування та про громадське обговорення з цього приводу – дуже багато коментарів мешканців. https://www.facebook.com/groups/1438165276253946

https://www.facebook.com/horoshivskaOTG

Багато хто з тих людей, які проживають на вулицях, що змінюють назви, переймаються питаннями, чи потрібно змінювати місце реєстрації; чи обов’язково вносити зміни до документів на нерухомість; чи потрібно змінювати відомості про місцезнаходження юридичної особи.

Наші журналісти із цими запитаннями звернулися до Хорошівського бюро правової допомоги. Нам надали відповіді на «гарячі» запитання, і ми їх оприлюднюємо.

  1. Чи потрібно змінювати місце реєстрації?

На сьогодні реєстрація чи зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється відповідно до Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, законів України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

У разі прийняття рішення про зміну нумерації будинків, перейменування вулиць (проспектів, бульварів, площ, провулків, кварталів тощо), населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, зміни в адміністративно-територіальному устрої на підставі відповідних актів вносяться зміни до реєстру територіальної громади, із збереженням попередніх даних, із подальшим внесенням цієї інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Ці відомості за бажанням особи вносяться до відповідних документів, що містять відомості про місце проживання/перебування.

Отже, законодавством не передбачено обов’язку вносити подібні відомості, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання. Перереєстрацію місця проживання особи можна здійснити під час обміну паспорта чи зміни прізвища, або коли виникає безпосередня потреба (у разі нотаріального посвідчення договору, тощо).

  • Чи обов’язково вносити зміни до документів на нерухомість

У випадку перейменування вулиці, на якій розміщена нерухомість, українським законодавством не передбачена необхідність внесення змін до документа про право власності на нерухоме майно, зокрема свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, дарування тощо.

Документи, що засвідчують право власності на нерухомість, залишаються чинними у випадку зміни назви вулиці, на якій вони розташовані.

У разі потреби власник майна, стосовно якого відбулися зміни, має право звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін. Однак, якщо власник бажає продати, подарувати або передати у спадок свою нерухомість, разом з документами на право власності (з старою назвою) нотаріусу має бути надано копію рішення селищної ради про перейменування вулиці, і в документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва.

3.      Чи потрібно змінювати відомості про місцезнаходження юридичної особи

 

Зміна відомостей про місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Перейменування вулиці місцезнаходження юридичної особи є зміною місцезнаходження юридичної особи, що передбачає необхідність внесення відповідних змін в установчі документи, змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повідомлення банківських установ і контрагентів про зміну реквізитів у чинних договорах, виготовлення нової печатки, бланків тощо.

Водночас законодавство не встановлює граничних термінів для проведення зміни відомостей щодо місцезнаходження, а отже, суб’єкт господарювання сам може вирішувати, коли необхідно провести реєстрацію змін.

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»  за проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів благодійних організацій та юридичних осіб, пов’язаних із прийняттям Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» адміністративний збір не справляється.

Сподіваємося, що відповіді фахівців-юристів допомогли нашим жителям отримати необхідну інформацію й зрозуміти, що порівняно з нашою спільною нагальною необхідністю позбутися усього російського невеликі клопоти у зв’язку із перейменуванням – це просто дрібниці.

Головне – справжня любов до України і єдність народу у боротьбі з ворогом. Усім зичимо Перемоги і Миру. Тримаймося гурту!

Підготувала Надія Панченко

Прокрутити вгору